X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wybory korespondencyjne. Piotr Andrzejewski: pozwalała na nie ustawa covidowa

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 13:00
- Tutaj bardzo ważne jest, że wchodzimy w zakres działania ustawy antycovidowej i gdyby to była normalna sytuacja, to zarzut byłby uzasadniony. Jednak stosowanie prawa musi być uzależnione od warunków, w jakich ono funkcjonuje, a nie tylko od teorii - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Andrzejewski, sędzia Trybunału Stanu.
Piotr Andrzejewski
Piotr Andrzejewski Foto: PR24

Prezes NIK Marian Banaś zaprezentował w czwartek raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący przygotowań do wyborów korespondencyjnych prezydenta RP, które miały się odbyć 10 maja 2020 r. Według NIK nie było podstaw prawnych do tego, żeby prezes Rady Ministrów wydawał jakiekolwiek polecenia Poczcie Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych związane z wykonaniem i realizacją wyborów prezydenckich 10 maja ub.r. 

twitter piotr muller free Piotr Müller free 663.jpg
Rzecznik rządu o raporcie NIK: zarzuty wobec Poczty Polskiej i PWPW nie mają uzasadnienia w stanie prawnym

- Mieliśmy do czynienia z sytuacją szczególną. Niewątpliwie premier był upoważniony, to jest problem zasadniczy, do wydawania poleceń, które zmierzały do zachowania przepisu i terminu konstytucyjnego - ocenił sędzia. Wskazał, że termin wyborów "ze względu na przepychanki polityczne" był zagrożony.

- To jest termin przewidziany w konstytucji, który mówi, że prezydent wyznaczył już termin i te wybory muszą się odbyć w myśl konstytucji w ciągu 30 dni, przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu - przypomniał. 


Posłuchaj
14:28 PR24_mp3 2021_05_13-11-13-06.mp3 Piotr Andrzejewski o raporcie NIK ws. wyborów korespondencyjnych ("Temat dnia/Gość PR 24")

 

Jak podkreślił Piotr Andrzejewski, były dwa elementy, które dyktowały korzystanie przez premiera z jego uprawnień wynikających z tzw. ustawy covidowej.

- Tam jest artykuł 11, który mówi, że szef rządu może wydawać polecenia wszystkim spółkom, organom państwa. Problemem jest tylko zakres tego polecenia i kompetencji premiera i innych organów, czy to są ich prerogatywy jak Państwowej Komisji Wyborczej - ocenił gość audycji.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

ProwadzącaMagdalena Złotnicka

Gość:  Piotr Andrzejewski (sędzia Trybunału Stanu)

Data emisji: 13.05.2021

Godzina emisji: 11.13

kmp

Czytaj także

"Działania służb wynikają z postępowania prokuratury". Rzecznik rządu o sprawie Banasia

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 09:24
- Słowa szefa NIK Mariana Banasia są po prostu niesprawiedliwe; działania służb wynikają z postępowania, które w tej chwili prowadzi prokuratura, jestem przekonany, że są one prowadzone zgodnie z prawem - mówił w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wybory korespondencyjne. NIK: organizacja bez podstaw prawnych

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 11:29
Najwyższa Izba Kontroli orzekła, że organizacja ubiegłorocznych wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym nie miała podstaw prawnych. Izba złożyła też do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez zarządy Poczty Polskiej oraz Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Centrum Informacyjne Rządu zapewnia natomiast, że organizując tak zwane wybory kopertowe, działało zgodnie z konstytucją.
rozwiń zwiń