Karol Nawrocki: będę dbał i o pamięć o Romanie Dmowskim, i o pamięć o Ignacym Daszyńskim

- IPN to instytucja wyjątkowa w skali świata pod względem badawczym, edukacyjnym, także odnajdująca szczątki polskich bohaterów. Przywraca pewien rodzaj sprawiedliwości transformacyjnej państwa wychodzącego z totalitaryzmu - powiedział w Polskim Radiu 24 kandydat na nowego prezesa tej instytucji Karol Nawrocki.

2021-05-22, 18:34

Karol Nawrocki: będę dbał i o pamięć o Romanie Dmowskim, i o pamięć o Ignacym Daszyńskim
Karol Nawrocki. Foto: Forum/Zuma Press/Mateusz Slodkowski

W przyszłym tygodniu Sejm, który będzie kontynuował obecne posiedzenie, ma zająć się powołaniem nowego prezesa IPN. Kandydatem na to stanowisko jest 38-letni historyk, obecny dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, dr Karol Nawrocki. Zarekomendowało go parlamentowi Kolegium IPN. Kandydat na szefa IPN przedstawił posłom swoją wizję kierowania Instytutem w ubiegłym tygodniu podczas posiedzenia sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Kandydaturę krytykuję Koalicja Obywatelska. Poseł Agnieszka Pomaska stwierdziła, że Nawrocki jako dyrektor gdańskiej placówki "wielokrotnie udowodnił, że jest elementem całego układu PiS-owskiego", a tuż po objęciu stanowiska dyrektora zmienił jej wystawę "w sposób skandaliczny".

Powiązany Artykuł

ipn_twitter_free_1200.jpg
Lewica chce likwidacji IPN. Michałowski: to bolszewickie zapędy

- IPN to instytucja wyjątkowa w skali świata pod względem badawczym, edukacyjnym, także odnajdująca szczątki polskich bohaterów. Przywraca pewien rodzaj sprawiedliwości transformacyjnej państwa wychodzącego z totalitaryzmu - powiedział Karol Nawrocki. Jak dodał, jest papierek lakmusowy polskiej niepodległości i suwerenności. - Mówimy swobodnie o naszej historii i mówimy w sposób niezależny - podkreślił.


Posłuchaj

Karol Nawrocki o działaniu IPN i historii Polski ( "Temat dnia / Gość PR24") 22:19
+
Dodaj do playlisty

- Słowo wyzwolenie nie jest adekwatne do losów Europy Środkowo-Wschodniej w 1945 r. Wyzwolenie oznacza powrót do wolności, Polska w latach 1945-1989 wolna nie była - powiedział gość, odnosząc się do twierdzeń polityków Lewicy o wyzwoleniu Polski przez Armię Czerwoną.

Powiązany Artykuł

dokumenty archiwum free shutt 1200 .jpg
Udana akcja IPN i ABW. Odzyskano kolejne dokumenty służb PRL

Pytany o krytykę ze strony Agnieszki Pomaskiej, Nawrocki przyznał, że nie wie, dlaczego sobie go upodobała. - Na historii nie zna się zupełnie i mam wrażenie, że nie jest w stanie zapoznać się z bieżącą pracą placówki, którą kieruję - stwierdził. 

REKLAMA

Kandydat na szefa IPN wskazał, że katalog pamięci narodowej, który jest bliski jego sercu mieści zarówno antykomunistycznych socjalistów jak i działaczy narodowych i wszystko co jest pomiędzy. - Wszyscy, którzy służyli wolnej, niepodległej i suwerennej Polsce - dodał. - Z całą pewnością będę dbał i o pamięć o Romanie Dmowskim, i o pamięć o Ignacym Daszyńskim - stwierdził. 

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

REKLAMA

Gość: Karol Nawrocki

Data emisji: 22.05.2021

Godzina emisji: 17.06

fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej