more_horiz

"Problem jest w przedłużeniu koncesji". Dr Bonikowska o wyroku TSUE ws. kopalni Turów

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 11:45
- Wydaje mi się, że cała sprawa narosła ze względu nie tyle na fakt istnienia kopalni i elektrowni, co podejście strony polskiej, które ostatnio polegało na tym, że przedłużono koncesje, w sytuacji, gdy my- jako UE mamy iść w stronę odwrotną -  powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych). 
Dr Małgorzata Bonikowska
Dr Małgorzata Bonikowska Foto: PR24/MS

TSUE zobowiązał Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów do czasu rozstrzygnięcia sprawy. W Trybunale toczy się postępowanie przeciwko Polsce z inicjatywy Czech, które uważają, że koncesja na działalność kopalni Turów została wydana z naruszeniem unijnego prawa. Strona czeska wskazuje także, że kopalnia negatywnie wpływa na poziom lustra wód podziemnych na terytorium ich kraju.

Antoni Macierewicz 1200.JPG
Antoni Macierewicz: orzeczenie TSUE to prowokacja i świadome szkodzenie Polsce

- Nie zaskoczyła mnie ta decyzja i wydaje mi się, że jest bardzo niedobrze, że doszło w ogóle do takiej ewolucji w te stronę, że sprawa stanęła przed europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Przypomnijmy, że jak państwo skarży inne państwo członkowskie przed Trybunałem to się zdarza dość rzadko. Do tej pory, o ile pamiętam, 9 razy doszło do tego, więc wydaje mi się, że pierwsza sprawa to jest to, że nie powinno być tego przypadku. Można było to rozwiązać na drodze dyplomatycznej - oceniła dr Bonikowska. 

Jak zaznaczyła politolog, teraz mamy znacznie większy problem, bo nie ma odwołania od tej decyzji. - Decyzje TSUE nie podlegają zaskarżeniom. Dla Polski jest to oczywiście problem i jest to decyzja negatywna od strony mixu energetycznego. Natomiast można jeszcze myśleć o rozmowach z Czechami. Czesi i Niemcy mają w tym rejonie swoje kopalnie - dodała. 


Posłuchaj
21:34 PR24_mp3 2021_05_23-10-06-37.mp3 Dr Bonikowska o wyroku TSUE ws. kopalni Turów ("Temat dnia/Gość PR24")

 

- Wydaje mi się, że sędziowie biorą pod uwagę całość- nie tylko jeden z elementów (że tysiące ludzi mogą stracić pracę). To jest bardzo bolesne. Dla strony polskiej po pierwsze wpływa to na dostawę energii, po drugie Polacy w tym czasie nie zbudowali sensowej perspektywy dla funkcjonowania tej elektrowni w oparciu o węgiel brunatny, chociaż sprawa się ciągnie od wielu lat - przypomniała gość audycji. 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Błażej Prośniewski  

Gość: dr Małgorzata Bonikowska (Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 23.05.2021

Godzina emisji: 10.06

kmp

Zobacz także

Zobacz także