more_horiz

Historia Michała Sokolnickiego. "Był nieformalnym ministrem spraw zagranicznych"

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 15:25
- Podczas I wojny światowej przypada okres najbliższej współpracy Sokolnickiego z Piłsudskim. Lokuje go w krakowskim komitecie narodowym jako sekretarza. W tym okresie Sokolnicki sprawował funkcję nieformalnego ministra spraw zagranicznych - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Kloc.
Michał Sokolnicki
Michał SokolnickiFoto: Wikimedia Commos/domena publiczna

W czasie niedawnej wizyty prezydenta RP w Turcji doszło do ważnego wydarzenia kulturalnego i historycznego - Państwo polskie sfinalizowało zakup archiwum i kolekcji artystycznej Michała Sokolnickiego, wieloletniego ambasadora II RP w Ankarze. O tym co to za zbiory, jakie były ich losy oraz o tym kim był Michał Sokolnicki - dyplomata, historyk, bliski współpracownik Marszałka Piłsudskiego  i ważna postać powojennej emigracji - mówił Krzysztof Kloc, autor biografii Michała Sokolnickiego.

zbiory.jpg
Cenne zbiory ambasadora Michała Sokolnickiego odzyskane przez Polskę

Piłsudczyk

Dr Krzysztof Kloc powiedział, że Michał Sokolnicki był w pełni oddany Polsce i marszałkowi. - Michał Sokolnicki był piłsudczykiem, historykiem i dyplomatą. Ostatnio w jednym z wywiadów powiedziałem, że w takiej kolejności powinno interpretować się jego życiorys ponieważ kochał Polskę, Józefa Piłsudskiego i historię - powiedział.

- Od wczesnych lat swojego życia angażował się w politykę socjalistyczną. Jego drogi szybko połączyły się z Piłsudskim i stał się jednym z najważniejszych współpracowników marszałka. Angażował się także politycznie. Był sekretarzem komisji, która miała stanowić polski rząd na wypadek wojny - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że pełnił on bardzo ważne funkcje w odradzającej się Polsce. - Podczas I wojny światowej przypada okres najbliższej współpracy Sokolnickiego z Piłsudskim. Lokuje go w krakowskim komitecie narodowym jako sekretarza. W tym okresie Sokolnicki sprawował funkcję nieformalnego ministra spraw zagranicznych - powiedział historyk.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
21:48 PR24_mp3 2021_06_03-14-35-11.mp3 Dr Krzysztof Kloc o Michale Sokolnickim ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Dr Krzysztof Kloc (historyk)
Data emisji: 03.06.2021
Godzina emisji: 14:33

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem