Uroczystość Najświętszej Krwi i Ciała Jezusa Chrystusa. Ks. Grabowski: przypomina o przeistoczeniu
- Jest to bardzo ważne święto ponieważ przypomina nam o prawdziwej obecności Chrystusa w Eucharystii. Przypomina o prawdzie wiary, którą nazywamy przeistoczeniem. Dogmat o transsubstancjacji z 1215 roku przypomina o istocie Eucharystii - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Jarosław Grabowski z tygodnika Niedziela.
2021-06-03, 18:33
Kościół Katolicki obchodzi uroczystość Bożego Ciała, dzień wspomnienia Ostatniej Wieczerzy i Przeistoczenia chleba i wina w ciało i krew Chrystusa. Tego dnia w kościołach odprawiane są uroczyste msze święte, po nich wierni idą w procesjach do ukwieconych ołtarzy.
Powiązany Artykuł
Uroczystość Bożego Ciała. Ks. dr Zenon Hanas: pandemia sprawiła, że wymiar zewnętrzny jest zredukowany
Przeistoczenie
Ks. Jarosław Grabowski podkreślił wagę i znaczenie dzisiejszego święta. - Jest to bardzo ważne święto ponieważ przypomina nam o prawdziwej obecności Chrystusa w Eucharystii. Przypomina o prawdzie wiary, którą nazywamy przeistoczeniem. Dogmat o transsubstancjacji z 1215 roku przypomina o istocie Eucharystii - powiedział.
- Istotą jest przeistoczenie czyli przemiana istoty chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa z zachowaniem ich naturalnych przypadłości takich jak smak czy forma. Wraz z ogłoszeniem tego dogmatu wzrosło zainteresowanie kultem Eucharystii - dodał.
Duchowny zwrócił także uwagę na szczególny kult Ciała i Krwi Chrystusa w Kościele katolickim. - Jest to święto dla Kościoła katolickiego. W kościołach protestanckich czy prawosławnych nie ma tego święta, bo nie ma kultu Eucharystii poza mszą świętą. To jest ta różnica. To święto przypomina o stałej obecności Chrystusa w Eucharystii i o różnych formach kultu poza Eucharystią takich jak np. procesje Eucharystyczne - powiedział.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: ks. Jarosław Grabowski (Tygodnik Niedziela)
Data emisji: 03.06.2021
Godzina emisji: 18:06
dz
REKLAMA