"Nadużywany i nadinterpretowany przez instytucje UE". Radosław Molenda o mechanizmie warunkowości
- Mechanizm warunkowości ma, według zapisów, służyć ochronie unijnego budżetu. Pojawia się więc pytanie, w jaki sposób to co się dzieje w Polsce może zagrażać budżetowi UE. Tu nie ma żadnej relacji - powiedział w Polskim Radiu 24 Radosław Molenda, publicysta tygodnika "Idziemy" oraz portalu Idziemy.pl.
2021-06-13, 11:05
Unijny Trybunał Sprawiedliwości rozpatrzy w trybie przyspieszonym skargi na mechanizm uzależniającym wypłatę funduszy od kwestii praworządności. Tak zdecydował prezydent Trybunału w Luksemburgu. Pierwsza rozprawa zaplanowana jest na połowę października. Skargi na rozporządzenie dotyczące mechanizmu warunkowości złożyły Polska i Węgry.
Powiązany Artykuł

"Ze strony prawnej jesteśmy zabezpieczeni". Prof. Genowefa Grabowska o mechanizmie warunkowości UE
Do decyzji TSUE odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 publicysta Radosław Molenda. - Jeżeli rozprawa odbędzie się 11 i 12 października, to mamy trochę czasu, żeby gruntownie przeanalizować naszą sytuację prawną - zaznaczył. - Mam wrażenie, że to z czym mamy nieustannie do czynienia w UE to liczenie na naszą niepamięć, liczenie na to, że nikt nie ma pamięta, na co umawialiśmy się z Unią - stwierdził Molenda.
Posłuchaj
Publicysta przypomniał, że zgodnie z unijnymi zapisami "mechanizm warunkowości ma służyć ochronie unijnego budżetu". - Pojawia się więc pytanie, w jaki sposób to co się dzieje w Polsce może zagrażać budżetowi UE. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że nie ma żadnej relacji między sporami politycznymi w Polsce a zagrożeniami dla budżetu unijnego czy Funduszu Odbudowy - stwierdził Molenda.
Gość PR24 wyraził przekonanie, że "mechanizm warunkowości jest nadużywany i nadinterpretowany przez instytucje Unii Europejskiej". - Kiedy okazało się, że UE nie ma skutecznych narzędzi, żeby wpływać na wewnętrzną politykę Polski, wtedy wymyślono takie narzędzie jak rozporządzenie ws. systemu warunkowości - powiedział publicysta.
REKLAMA
- "Element sporu ideologicznego". Waszczykowski o powiązaniu funduszy EU z praworządnością
- Skargi Polski i Węgier na unijny mechanizm warunkowości. TSUE zajmie się nimi w trybie przyspieszonym
- To co możemy w tej sytuacji zrobić, to nieustannie przypominać, że nie jesteśmy wyjątkiem. Tak jak inne kraje członkowskie, mamy prawo robić w naszym kraju to, co uważamy za stosowne - zaznaczył. Jego zdaniem działania Trybunału są "próbą wpływania na Polskę w taki sposób, żebyśmy nie wyszli z fazy drugiej prędkości".
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji
***
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Łukasz Sobolewski
REKLAMA
Gość: Radosław Molenda
Data emisji: 13.06.2021
Godz. emisji: 10.33
kp
REKLAMA
Polecane
REKLAMA