"Gigantyczna lekcja dla wojskowych". Dr Raubo o zakończeniu polskiej misji w Afganistanie

- Przed nami jeszcze jeden etap wynikający z obecności wojskowej w Afganistanie, być może najtrudniejszy i najważniejszy. Chodzi o dokonanie oceny społecznej, politycznej i wojskowej misji - mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa dr Jacek Raubo (Defence24.pl).

2021-07-04, 11:30

"Gigantyczna lekcja dla wojskowych". Dr Raubo o zakończeniu polskiej misji w Afganistanie

Posłuchaj

Dr Jacek Raubo podsumowuje polską misję wojskową w Afganistanie (Temat dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

W środę po południu we Wrocławiu wylądował samolot C-130 Hercules z żołnierzami wracającymi z ostatniej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Tym samym cały polski personel wojskowy w Afganistanie wrócił do Polski.


Powiązany Artykuł

pad wojsko pap 1200 .jpg
Powrót żołnierzy z Afganistanu. Prezydent: reprezentowaliście nas z męstwem, budując dobrą opinię o Polsce

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że wojsko polskie zdobyło kompetencje i możliwości do działań w warunkach afgańskich. - Specyfika misji wymagała nabycia przez żołnierzy umiejętności zwalczania terroryzmu i struktur partyzanckich w trudnych warunkach geograficznych. Były to działania o dużej asymetrii siły, w trudnych rejonach, przy utrudnionej logistyce, problematycznej kwestii relacji z ludnością lokalną. Tego typu kompetencje i zdolności zostały pozyskane - powiedział dr Jacek Raubo. 

Nie bez znaczenia jest też fakt, że żołnierze zdobyli kompetencje w zakresie budowania sił lokalnych. - Afganistan był bolesną lekcją, że nawet najlepiej wyposażone i najbardziej kompetentne siły zbrojne w NATO nie są w stanie doprowadzić w wymiarze wojskowych do stabilizacji danego regionu, gdzie działają silne grupy terrorystyczne i partyzanckie. Dlatego podstawą było budowanie lokalnych sił, co było gigantyczną lekcją dla szeregu polskich wojskowych i personelu wspierającego - tłumaczył ekspert. 

Podkreślił, że trzecim elementem wartym uwagi była kwestia kooperacji z partnerami z NATO. - Termin Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie pomija znaczenie współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. To jest olbrzymie pole i płaszczyzna do wyciągnięcia wniosków i lekcji, które zwiększają kompetencje we współpracy sojuszniczej. Uwypuklają też mankamenty. To wszystko jest do przepracowania. Przed nami jeszcze jeden etap wynikający z obecności wojskowej w Afganistanie, być może najtrudniejszy i najważniejszy. Chodzi o dokonanie oceny społecznej, politycznej i wojskowej misji - podsumował dr Raubo.  

REKLAMA

Posłuchaj

Dr Jacek Raubo podsumowuje polską misję wojskową w Afganistanie (Temat dnia/Gość PR24) 24:11
+
Dodaj do playlisty

Misja w Afganistanie była jedną z najdłuższych i najtrudniejszych operacji zagranicznych Wojska Polskiego; polscy żołnierze byli obecni w Afganistanie prawie 20 lat, w misji uczestniczyło ponad 33 tys. polskich żołnierzy i pracowników MON. 43 żołnierzy nie wróciło z misji afgańskiej, a 200 zostało rannych.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"

Prowadzi: Błażej Prośniewski

REKLAMA

Gość: dr Jacek Raubo (Defence24.pl)

Data emisji: 4.07.2021

Godzina emisji: 10.33


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej