Prof. Czesław Kłak: w Traktacie o UE nie ma przepisów, które regulowałyby przebieg postępowania dyscyplinarnego

- W Traktacie o Unii Europejskiej nie ma przepisów, które regulowałyby modelowo funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, jeśli chodzi np. o kwestie strukturalne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu.

2021-07-15, 11:20

Prof. Czesław Kłak: w Traktacie o UE nie ma przepisów, które regulowałyby przebieg postępowania dyscyplinarnego
Prof. Czesław Kłak. Foto: PR24

Powiązany Artykuł

1200_TSUE_shutterstock.jpg
Tomasz Sakiewicz o sprawie TSUE: w przypadku Polski debatę próbuje się wzmacniać groźbą sankcji

Trybunał Konstytucyjny orzekł wczoraj, że przepis traktatu unijnego, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowskie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z polską konstytucją. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Unia Europejska nie może zastępować państw członkowskich w tworzeniu regulacji dotyczących ustroju sądów i gwarancji niezawisłości sędziów. - TSUE nie jest jednostką nadrzędną ani sądem wyższej instancji ponad sądami krajowymi i nie jest uprawniony do podejmowania jakichkolwiek aktów władczych wobec sądów krajowych - stwierdził w uzasadnieniu sędzia TK Bartłomiej Sochański. Wcześniej Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał postanowienie o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Posłuchaj

prof. Czesław Kłak: takich przepisów po prostu nie ma (Polskie Radio 24) 18:23
+
Dodaj do playlisty

- W Traktacie o Unii Europejskiej nie ma przepisów, które regulowałyby modelowo funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, jeśli chodzi o kwestie strukturalne, organizacyjne, a także właściwość sądów czy kompetencji izb najwyższej instancji sądowej - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Czesław Kłak i podkreślił, że "takich przepisów po prostu nie ma". 

- Nie ma też przepisów szczegółowych, które regulowałyby np. przebieg postępowania dyscyplinarnego - zaznaczył. - Które regulowałyby materię taką jak np., kto może być rzecznikiem dyscyplinarnym i jaki organ powołuje takiego rzecznika czy w jakim trybie odbywa się badanie sprawy - dodał. 

"Ogólna regulacja"

Jak zauważył, "mamy ogólną regulację zawartą w artykule 19. traktatu o UE, która mówi o skutecznych środkach ochrony prawnej, które to zapewnić musi prawo krajowe". - To dostęp do zażalenia, apelacji, możliwość przedstawienia argumentacji na poparcie własnych twierdzeń i kwestionowania rozstrzygnięć zapadających w toku instancji - objaśnił. Jak podkreślił, "tego typu regulacje są zagwarantowane".

REKLAMA

- Nie ma natomiast w traktacie o UE przepisów, które regulowałyby to, jak ma wyglądać najwyższa instancja sądowa i jaką ma mieć strukturę - zaznaczył. Jak dodał, "nie ma też przepisów, które by zakazywały powołania izby zajmującej się tylko i wyłącznie kwestiami odpowiedzialności dyscyplinarnej".


Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

REKLAMA

Prowadził: Michał Rachoń

Gość: prof. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu

Data emisji: 15.07.2021

Godz. emisji: 10.40

REKLAMA

IAR/jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej