more_horiz

Prof. Elżbieta Mączyńska o poziomie inflacji: do tego problemu trzeba podchodzić ze spokojem

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 13:34
- Myślę, że do tego problemu trzeba podchodzić z należytym spokojem. To, co jest groźne w trakcie inflacji to narastające oczekiwania inflacyjne. Oznacza to, że ludzie kiedy słyszą o inflacji kupują wcześniej to, co mieli kupować później. Nakręca to popyt i rosną ceny - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego
Prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa EkonomicznegoFoto: PR24

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2021 r. wzrosły rok do roku o 4,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

adam glapiński 1200.jpg
Prezes NBP w "Financial Times": dane o inflacji nie są niepokojące

Cel inflacyjny

Prof. Mączyńska powiedziała, że inflacja utrzymywana w odpowiednich granicach nie jest groźna. - Polska wyróżnia się relatywnie wysokim poziomem inflacji. Jeżeli utrzymuje się ona w granicach, które nie niszczą gospodarki, to jest zjawisko pożądane. Stąd NBP wyznacza cel inflacyjny. Wynosi on 2,5 proc. z odchyleniem 1 pkt proc. Na razie wymyka się ona spod tych rygorów. Jedni ekonomiści uważają, że jest to przejściowe a inni są zdania, że może to się rozwinąć - powiedziała.

Czytaj także: 

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 inflację należy traktować ze spokojem. - Myślę, że do tego problemu trzeba podchodzić z należytym spokojem. To, co jest groźne w trakcie inflacji to narastające oczekiwania inflacyjne. Oznacza to, że ludzie kiedy słyszą o inflacji kupują wcześniej to, co mieli kupować później. Nakręca to popyt i rosną ceny. Za tym idzie oczekiwanie wzrostu płac i nakręca się spirala inflacyjna - zaznaczyła.

- Z inflacją jest jak z pogodą. Inna jest temperatura rzeczywista a inna jest odczuwalna. Każdy ma swoją inflację. GUS oblicza poziom inflacji na poziomie konkretnego koszyka dóbr i ich cen. Uważam, że groźnym zjawiskiem jest oczekiwanie inflacyjne i zbytnie straszenie ludzi inflacją nie jest dobre - oceniła.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
22:32 PR24_mp3 2021_07_18-13-06-09.mp3 prof. Elżbieta Mączyńska o inflacji ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: prof. Elżbieta Mączyńska (prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego)
Data emisji: 18.07.2021
Godzina emisji: 13:06

dz

Zobacz także

Zobacz także