X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Elżbieta Mączyńska o poziomie inflacji: do tego problemu trzeba podchodzić ze spokojem

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 13:34
- Myślę, że do tego problemu trzeba podchodzić z należytym spokojem. To, co jest groźne w trakcie inflacji to narastające oczekiwania inflacyjne. Oznacza to, że ludzie kiedy słyszą o inflacji kupują wcześniej to, co mieli kupować później. Nakręca to popyt i rosną ceny - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego
Prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa EkonomicznegoFoto: PR24

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2021 r. wzrosły rok do roku o 4,4 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

adam glapiński 1200.jpg
Prezes NBP w "Financial Times": dane o inflacji nie są niepokojące

Cel inflacyjny

Prof. Mączyńska powiedziała, że inflacja utrzymywana w odpowiednich granicach nie jest groźna. - Polska wyróżnia się relatywnie wysokim poziomem inflacji. Jeżeli utrzymuje się ona w granicach, które nie niszczą gospodarki, to jest zjawisko pożądane. Stąd NBP wyznacza cel inflacyjny. Wynosi on 2,5 proc. z odchyleniem 1 pkt proc. Na razie wymyka się ona spod tych rygorów. Jedni ekonomiści uważają, że jest to przejściowe a inni są zdania, że może to się rozwinąć - powiedziała.

Czytaj także: 

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 inflację należy traktować ze spokojem. - Myślę, że do tego problemu trzeba podchodzić z należytym spokojem. To, co jest groźne w trakcie inflacji to narastające oczekiwania inflacyjne. Oznacza to, że ludzie kiedy słyszą o inflacji kupują wcześniej to, co mieli kupować później. Nakręca to popyt i rosną ceny. Za tym idzie oczekiwanie wzrostu płac i nakręca się spirala inflacyjna - zaznaczyła.

- Z inflacją jest jak z pogodą. Inna jest temperatura rzeczywista a inna jest odczuwalna. Każdy ma swoją inflację. GUS oblicza poziom inflacji na poziomie konkretnego koszyka dóbr i ich cen. Uważam, że groźnym zjawiskiem jest oczekiwanie inflacyjne i zbytnie straszenie ludzi inflacją nie jest dobre - oceniła.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
22:32 PR24_mp3 2021_07_18-13-06-09.mp3 prof. Elżbieta Mączyńska o inflacji ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: prof. Elżbieta Mączyńska (prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego)
Data emisji: 18.07.2021
Godzina emisji: 13:06

dz

Czytaj także

Czy w tym roku będzie zmiana stóp procentowych ? Eksperci dwóch największych banków podają kiedy to może nastąpić

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 12:30
Zmiana stóp procentowych będzie możliwa dopiero w 2022 r. Wówczas bowiem spełnione zostaną warunki, które prezes NBP Adam Glapiński wskazał jako konieczne do podwyżki stóp procentowych – wynika z wtorkowych raportów PKO BP i Banku Pekao.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: straszenie obywateli wzrostem cen nakręca spiralę inflacyjną

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2021 10:00
Z inflacją jak z pogodą, inna temperatura jest na termometrze, a inna ta odczuwalna. Taka samo inflację inaczej odczuwają uboższe gospodarstwa, które czwartą część dochodów wydają na żywność, a inaczej bogatsze, które kosztuje ona relatywnie mniej. Nie należy jednak mówić o przesadnym wzroście cen, gdy jest on na poziomie ok. 4 proc. - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, prof. Elżbieta Mączyńska. W opinii Agnieszki Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej inflacja będzie jednak malała, a dziś często jest ona nakręcana przez szybko rosnące zakupy konsumentów, często podyktowana obawami o wzrost cen.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inflacja w USA będzie rosnąć. Fed myśli nad zaostrzeniem polityki monetarnej

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 08:37
Szef banku centralnego Stanów Zjednoczonych Jerome Powell przyznał, że w najbliższych miesiącach nadal spodziewane są wysokie notowania inflacji w tym kraju. Potem jej tempo wzrostu powinno spowalniać. Trzeci miesiąc z rzędu wysokich wskaźników inflacji powoduje, że bank centralny - Rezerwa Federalna - rozważa i sygnalizuje możliwość zaostrzenia polityki monetarnej.
rozwiń zwiń