more_horiz

"Zastępowanie prawa polityką i ideologią". Prof. Gontarski o działaniach TSUE

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 16:34
- Generalnie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie ma uprawnień do tego, żeby ingerować w ten sposób, jak ingeruje, w nasze sądownictwo. Nie ma podstawy traktatowej. Trybunał dopisał sobie takie prawo, stworzył sobie takie prawo. Takie działanie nie ma nic wspólnego z prawem. To jest zastępowanie prawa polityką i ideologią - mówił w Polskim Radiu 24 prof. dr hab. Waldemar Gontarski, rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/nitpicker

W połowie lipca Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Komisja Europejska zagroziła Polsce sankcjami finansowymi za ewentualne niewykonanie decyzji i wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE. Do 16 sierpnia Polska ma potwierdzić, czy zastosuje się do orzeczeń TSUE. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował prof. Waldemar Gontarski.

Marcin Romanowski 1200.jpg
Romanowski: chcemy być w Unii, która jest Europą ojczyzn i traktuje swoich członków po partnersku

Czytaj również:

"To nie prawo, tylko ideologia"

Gość PR24, zapytany, czy Polska powinna dostosować się do orzeczeń TSUE, czy je zignorować, stwierdził, że najgorszym rozwiązaniem jest to, co jest robione teraz - najpierw twarde odrzucanie orzeczeń TSUE i grożenie ich niewykonaniem, a potem krytykowanie Izby Dyscyplinarnej. - A Izba Dyscyplinarna działa tak, i tak została powołana, jak w ustawie to przewidziano - stwierdził, dodając, że politycy, mający inicjatywę ustawodawczą powinni "wziąć się za robotę i zaproponować zmiany, jeśli decydujemy się na ustępstwa".

- Generalnie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie ma uprawnień do tego, żeby ingerować w ten sposób, jak ingeruje, w nasze sądownictwo. Nie ma podstawy traktatowej. Trybunał dopisał sobie takie prawo, stworzył sobie takie prawo. Takie działanie nie ma nic wspólnego z prawem. To jest zastępowanie prawa polityką i ideologią - można by się spierać, czego jest więcej, ideologii czy polityki - mówił prof. Waldemar Gontarski.

Karol Karski 663.jpg
"Nie mieści się w kompetencjach UE". Prof. Karol Karski o wyroku TSUE

"Trzeba rozmawiać"

Ekspert wyjaśnił także, że jeśli nie wykonamy wyroku TSUE z 15 lipca, mogą nam grozić kary finansowe, ale postanowienie z 14 lipca - to związane z zawieszeniem obowiązywania przepisów dotyczących ID SN - także niewykonane, nie może wiązać się z karami. Przy czym - dodał - już w sporze o Puszczę Białowieską TSUE dopisał sobie uprawnienia do nakładania kar także w takiej sytuacji.

- To nie ma nic wspólnego z prawem i powinniśmy dyskutować. Ja jestem takiego zdania, że jak najszybciej powinniśmy się wdać w dialog z instytucjami unijnymi, również w zakresie tego, jak one sobie wyobrażają prawo traktatowe, skoro w traktatach nie ma uprawnienia TSUE do nakładania kar finansowych, a KE nie jest uprawniona do inicjowania wniosków do TSUE o kary z tytułu niewykonania postanowienia zawieszającego Izbę Dyscyplinarną. Powinniśmy z nimi rozmawiać. Ale najgorsza rozmowa będzie taka, jeśli my teraz w czambuł zaczniemy krytykować ID SN i będziemy godzić się na ustępstwa, nie wiedząc, na jakie ustępstwa się decydujemy - mówił prof. Gontarski.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:03 PR24_mp3 2021_07_27-15-33-45_Gontatski.mp3 Prof. Waldemar Gontarski o sporze Polski z UE ws. Izby Dyscyplinarnej SN ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: prof. dr hab. Waldemar Gontarski (rektor Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie)
Data emisji: 27.07.2021
Godzina emisji: 15.33

PAP/PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem