"Ma przypomnieć, że Polacy rządzą w swoim kraju". Kluby "GP" zapowiadają manifestację przed siedzibą TK
Kluby "Gazety Polskiej" zapowiedziały na sobotę manifestację w obronie polskiej Konstytucji. - Chcemy przypomnieć, że to Polacy rządzą w swoim kraju, że polscy obywatele decydują, jak ma wyglądać nasz kraj, a nie ktokolwiek inny - mówi portalowi PolskieRadio24.pl redaktor "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz.
2021-07-26, 12:41
- Kluby "Gazety Polskiej" zapowiadają w sobotę manifestację w obronie polskiej konstytucji
- Jak mówi naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz, manifestanci przypomną, "że to Polscy obywatele decydują, jak ma wyglądać nasz kraj"
- - Manifestacja jest wielkim upomnieniem się o polską suwerenność. O to, żeby to Polacy decydowali o swoim kraju, a nie jakikolwiek rewizor, urzędnik czy nawet najbardziej godziwy sędzia poza Polską - wskazuje Tomasz Sakiewicz
- Uczestnicy klubów "Gazety Polskiej" zbiorą się przed Trybunałem Konstytucyjnym w południe
Powiązany Artykuł
Dr Karol Nawrocki: IPN powinien być aktywny w sferach dyplomacji historycznej
W ostatnią sobotę lipca (31 lipca) przed gmachem Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie odbędzie się manifestacja klubów Gazety Polskiej. - Manifestacja jest wielkim upomnieniem się o polską suwerenność. O to, żeby to Polacy decydowali o swoim kraju, a nie jakikolwiek rewizor, urzędnik czy nawet najbardziej godziwy sędzia poza Polską - w ten sposób redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie" Tomasz Sakiewicz uzasadnia potrzebę organizacji wydarzenia.
Posłuchaj
Rozmówca portalu PolskieRadio24.pl tłumaczy, że walka o praworządność jest wpisana w DNA klubowiczów. - Kluby Gazety Polskiej mają w swoim statucie walkę o polską niepodległość, o to, żeby w Polsce była demokracja. I widzą dziś zagrożenie tego, że ktoś może narzucać nam ponad konstytucją, ponad polskim Trybunałem swoją wolę. Chcemy przypomnieć, że to Polacy rządzą w swoim kraju, że polscy obywatele decydują, jak ma wyglądać nasz kraj, a nie ktokolwiek inny - stwierdza Tomasz Sakiewicz.
Powiązany Artykuł
Działalność Izby Dyscyplinarnej SN. Müller: należy wyciągać wnioski ws. efektywności instytucji sądowniczych
Manifestacja rozpocznie się w południu. Tomasz Sakiewicz zaprasza do udziału w niej nie tylko członków klubów Gazety Polskiej, ale również wszystkich innych obywateli, którym leży na sercu dobro Polski. - Zapraszamy każdego, kto ceni polską suwerenność, kto kocha Polskę, kto chce, żeby w Polsce z trudem wywalczona 30 lat temu demokracja istniała - tłumaczy rozmówca portalu PolskieRadio24.pl.
Apel o certyfikaty szczepień
Redaktor "Gazety Polskiej" zwraca się do uczestników demonstracji z jedną prośbą organizacyjną. - Przyjść może każdy. Jest jeden warunek - powinien mieć ze sobą jakieś zaświadczenie o zaszczepieniu przeciw COVID-19, bo tylko 150 osób zgodnie z prawem może być niezaszczepionych. Dlatego prosimy, żeby każdy, kto przyjdzie miał ze sobą zaświadczenie o zaszczepieniu - stwierdza.
REKLAMA
Manifestacja rozpocznie się o godzinie 12.
Rozstrzygnięcie po decyzji TSUE
Przypomnijmy, że 2 tygodnie temu Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności unijnych przepisów o wykonywaniu środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących funkcjonowania sądownictwa w Polsce. Chodzi o postanowienie unijnego Trybunału Sprawiedliwości o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W praktyce Trybunał Konstytucyjny rozstrzygał, czy Polska powinna respektować decyzję TSUE.
Czytaj także:
- "Efektywność a zgodność z prawem unijnym to różne kwestie". Wiceminister MSZ o Izbie Dyscyplinarnej SN
- "Nie mieści się w kompetencjach UE". Prof. Karol Karski o wyroku TSUE
- Tomasz Truskawa o wyroku TSUE: nie wydaje mi się, by koncepcja podporządkowania była koncepcją dobrą
Trybunał zbadał zgodność z konstytucją przepisu Traktatu o Unii Europejskiej. Mówi on, że państwa członkowskie podejmują środki ogólne lub szczególne właściwe dla zapewnienia wykonania zobowiązań wynikających z Traktatów lub aktów instytucji Unii. Te zobowiązania dotyczą m.in. opisanych w Traktacie o funkcjonowaniu UE środków tymczasowych unijnego Trybunału.
Powiązany Artykuł
"Nie będzie tolerancji dla takich zachowań". Kraska o zajściach przed punktem szczepień w Grodzisku Mazowieckim
Podczas dzisiejszej rozprawy TK wysłuchał stron postępowania. To oprócz Izby Dyscyplinarnej, także przedstawiciele Prezydenta RP, Sejmu, MSZ, Prokuratora Generalnego oraz Rzecznik Praw Obywatelskich. Jedynie RPO wniósł o umorzenie postępowania, bądź o uznanie przepisów unijnych za zgodne z konstytucją.
REKLAMA
REKLAMA