"USA chcą wycofać wojska z Polski?" Potocki: propagandowa bzdura powtarzana przez TVN
- Polska negocjuje obecnie z USA kontrakty warte miliardy dolarów, nikt nie traktuje więc poważnie informacji o tym, że Amerykanie chcą wycofać swoich żołnierzy z powodu ustawy medialnej - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Rafał Potocki z "Sieci". Gościem audycji był też Sławomir Jastrzębowski z portalu "Salon24.pl".
2021-08-14, 16:28
Goście PR24 rozmawiali między innymi o decyzjach prezydenta Andrzeja Dudy dotyczących nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego, którą to nowelizację Głowa Państwa podpisała oraz o ustawie medialnej, która została już przegłosowana w Sejmie.
Nowelizacja dotyczy zwrotu znacjonalizowanego mienia, w tym nieruchomości. Przepisy przyjęte przez Sejm przewidują, że nie będzie można uchylić żadnej decyzji administracyjnej w tym zakresie, nawet wydanej z naruszeniem prawa, jeżeli od jej doręczenia lub ogłoszenia upłynęło 10 lat. Z mocy prawa mają też być umarzane wszystkie postępowania administracyjne, jeżeli od wydania decyzji upłynęło 30 lat.
"Ucieczka z Afganistanu"
Sławomir Jastrzębowski z portalu "Salon24.pl", odnosząc się do doniesień o tym, iż ze względu na tę nowelizację oraz projekt zmian w ustawie o KRRiT, Amerykanie wycofają swoje wojska do Rumunii, powiedział że jak na razie widać "odwrót i ucieczkę" z Afganistanu.
Powiązany Artykuł
Mateusz Wyrwich: ustawa medialna przywróci porządek prawny w Polsce
- To jest decyzja administracji Joe Bidena i w związku z tym, powinniśmy zastanowić się czy możemy absolutnie ufać sojuszom. Byliśmy narodem pro-amerykańskim ponieważ chcieliśmy bardzo być anty-radzieccy. Chcemy być dalej sojusznikami USA, ale widząc jak amerykańskie wojska wycofują się teraz z Afganistanu, powinniśmy być ostrożni - powiedział Sławomir Jastrzębowski.
REKLAMA
Andrzej Rafał Potocki z tygodnika "Sieci" zauważył ponadto, że kwestia ewentualnych sankcji wobec Polski za wprowadzenie w życie ustawy medialnej, to "największa bzdura jaką słyszał od czasów propagandy polexitu". Dodał, że dziennikarze którzy sugerują takie rzekome niebezpieczeństwo mówią językiem tejże propagandy.
- Powołują się na umową o współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi z lat 90-ych, ale widać iż treść tej umowy nie jest dla nich znana. Straszenie nas arbitrażem jest bezpodstawne. Tam jest bowiem artykuł, który mówi o tym, że nadawcy telewizyjni są wyłączeni z tej umowy - powiedział publicysta.
"Celem jest uniknięcie patologii"
Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken zaapelował do polskiego prezydenta o zawetowanie także projektu noweli k.p.a. Według części środowisk żydowskich, zmiana prawa ograniczy możliwość restytucji mienia osobom ocalonym z Holokaustu, czy skonfiskowanego w Polsce w czasie komunizmu.
Wcześniej premier Mateusz Morawiecki powiedział, że "celem zmiany prawa jest uniknięcie patologii, do których dochodziło w przypadku nieruchomości". Przypomniał, że w Warszawie i innych miastach nieruchomości były przejmowane przez rzekomych pełnomocników w imieniu przedwojennych właścicieli, którzy mieliby wówczas po 130-140 lat. Premier podkreślał, że zmiana prawa jest realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2015 roku. Przypomniał, że wówczas prezesem Trybunału był profesor Andrzej Rzepliński.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Sławomir Jastrzębowski ("Salon24.pl") oraz Andrzej Rafał Potocki ("Sieci")
REKLAMA
Data emisji: 14.08.2021
Godzina: 14:06
Polecane
REKLAMA