more_horiz

Dr Aneta Afelt: w połowie września zaczniemy widzieć ruch w liczbie zakażeń

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 23:06
- Jeżeli mówimy o wariancie Delta, czyli wariancie indyjskim, to on jest wysoce zaraźliwy, włącznie z tym, że mogą się zakażać osoby w pełni zaszczepione, a nie wszyscy, którzy przyjęli pierwszą dawkę szczepionki, wrócili po drugą - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Aneta Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW. 
Dr Aneta Afelt ostrzega przed IV faląpandemii COVID-19 we wrześniu
Dr Aneta Afelt ostrzega przed IV falą pandemii COVID-19 we wrześniuFoto: PAP/EPA/ZURAB KURTSIKIDZE

W Polsce w ciągu minionej doby zarejestrowano 221 nowych zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarły 4 osoby, a z powodu współistnienia z innymi schorzeniami - 3 osoby. W ciągu ostatniej doby wyzdrowiały 154 osoby. Niektórzy eksperci wieszczą, że we wrześniowej IV fali COVID-19 zachorowań może być nawet 10 tys. dziennie.

1200 szczepienie pap.jpg
Czwarta fala koronawirusa we wrześniu w Polsce? Prof. Bieńkowska-Szewczyk: nawet do 10 tys. zakażeń dziennie

- Moim  zdaniem to nie będzie lada chwila, ale też to nie będzie koniec września - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Aneta Afelt z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW. - Z początkiem września wracamy do pracy, do szkoły, potrzebujemy około 2, 3 tygodni, a ważne jest to, że powoli wracamy z wakacji, będziemy przygotowywać dzieci do powrotu do szkół - zatem spodziewam się, że połowa września to będzie ten moment, kiedy zaczniemy widzieć w danych ruch, jeżeli chodzi o zakażenia - wskazała. 

Czytaj także: 

Gość "Tematu dnia", pytana, czy poziom zaszczepienia nie powstrzyma kolejnego przyrostu zakażeń, odparła, że "niestety, ale poziom zaszczepienia jest za mały". - Jeżeli mówimy o wariancie Delta, czyli wariancie indyjskim, to on jest wysoce zaraźliwy, włącznie z tym, że mogą się zakażać osoby w pełni zaszczepione, a nie wszyscy, którzy przyjęli pierwszą dawkę szczepionki, wrócili po drugą - przypomniała. - Ten wariant wymaga tego, abyśmy zaszczepili ok. 80 proc. społeczeństwa - podkreśliła dr Aneta Afelt. Więcej - w nagraniu. 

Posłuchaj
11:55 Afelt - PR24_mp3 2021_08_17-20-06-28.mp3 Dr Aneta Afelt o sytuacji pandemicznej w Polsce ("Temat dnia"/ PR24)

W Polsce wykonano ponad 35,43 mln szczepień. W pełni zaszczepionych – preparatem J&J lub dwiema dawkami dopuszczonych w UE szczepionek – jest ponad 18,17 mln osób. Pierwszą dawkę przyjęło ponad 18,84 mln osób – wynika z wtorkowego zestawienia na stronach rządowych.

***

Audycja: "Temat dnia"

ProwadzącyPiotr Wąż

Gość: dr Aneta Afelt (Zespół ds. COVID-19 przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk, Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW)

Data emisji: 17.08.2021

Godzina emisji: 20.06


Polskie Radio 24, PAP/ mbl


Zobacz także

Zobacz także