Prof. Krysiak: depopulacja jest wrogiem numer jeden, także dla gospodarki
- Sprawy myślenia o rękach do pracy nie mogą się odbywać tak, jak robili to Niemcy, tu musi być długoterminowa perspektywa i jakaś strategia. Ta strategia musi się opierać o zwalczanie ideologii depupolacyjnych - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista, przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana. Jak dodał, dzięki Polskiemu Ładowi "w długiej perspektywie Polska ma szansę odbudować populację".
2021-08-30, 21:43
Rynek pracy zdrowieje po COVID-19 - wynika z badania Personnel Sevice, opublikowanego 26 sierpnia. W II kw. 2021 r. stopa bezrobocia spadła do 3,5 proc., a liczba bezrobotnych zmalała o 11,8 proc. Nadal utrzymuje się wysoki odsetek osób pracujących zdalnie - wynika z badania firmy Personnel Service.
Powiązany Artykuł
Coraz lepsze dane z rynku pracy: mniej bezrobotnych, rośnie liczba osób aktywnych zawodowo
- Niski poziom bezrobocia jest z jednej strony korzystny, z drugiej - jeszcze nie jesteśmy w punkcie, żeby to mogło doskwierać gospodarce, ale jednocześnie, w niektórych branżach mamy do czynienia z deficytem - podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem 24 prof. Zbigniew Krysiak, ekonomista.
Czytaj także:
- Polska dobrze poradziła sobie z pandemią na tle UE, uważa minister finansów
- Według Eurostatu Polska jest w czołówce europejskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia należy do najniższych w UE
- "Wiele osób nie wyobraża sobie już powrotu do biura pięć dni w tygodniu". Zobacz wyniki najnowszego badania
Dodał, że dostrzega wpływ pracy zdalnej na rynek pracy. Ocenił, że wskutek wzrostu popularności pracy zdalnej "redukują się istotnie koszty związane z potrzebą migracji pracowników". - Deficyt pracowników wynika nie zawsze z tego, że ich brak, tylko z tego, że ich nie ma w danym miejscu. Te procesy zdalnej pracy upowszechniają już w wielu obszarach gospodarki - zauważył ekspert.
Znaczenie programów populacyjnych
Gość "Tematu dnia" zgodził się, że zaczyna być widoczny problem braku pracowników fizycznych. - W budownictwie mieszkaniowym mamy trochę problemów wynikających z tego, że dość duża grupa pracowników z Ukrainy odpłynęła. Czekamy, aby przyszedł jak najszybciej moment, by naszych sąsiadów z Ukrainy angażować w budownictwie - wskazał. Zaznaczył także kwestię powrotu Polaków zza granicy, jako czynnika wpływającego na rynek pracy w Polsce.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Fitch utrzymał rating Polski. Kościński: nasze działania są pozytywnie oceniane
Jego zdaniem, istotne dla rozwiązanie problemów braku rąk do pracy są "programy społeczne, jakie są w Polsce realizowane, dotyczące demografii w Polsce". Zaznaczył, że ma na myśli programy wsparcia "drugiego, trzeciego dziecka, program »12 tysięcy«, dodatkowe 500+ [zapowiadane w Polskim Ładzie - red.]". Jak dodał, dzięki temu "w długiej perspektywie Polska ma szansę odbudować populację".
Posłuchaj
- Sprawy dotyczące myślenia o rękach do pracy nie mogą się odbywać tak, jak robili to Niemcy, którzy sprowadzali imigrantów z Afryki i krajów arabskich. To nie zadziała, tu musi być długoterminowa perspektywa i jakaś strategia. Ta strategia musi się opierać o zwalczanie ideologii depupolacyjnych. To jest jeden z kluczowych systemów bezpieczeństwa dla każdego narodu. Depopulacja dzisiaj jest wrogiem nr jeden nie tylko dla społeczeństwa, ale także dla gospodarki. Mówię o depopulacji tych ideologii, jakie są szerzone na Zachodzie - podkreślił prof. Zbigniew Krysiak.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Krzysztof Grzybowski
Gość: prof. Zbigniew Krysiak (ekonomista, przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana)
Data emisji: 30.08.2021
Godzina emisji: 20.07
REKLAMA
Polskie Radio 24, PAP/ mbl
REKLAMA