Dr Bartoszewicz: cieszą mnie słowa premiera o niezależności banku centralnego
Dzisiaj premier mówi jednoznacznie, że niezależność banku centralnego musi być utrzymana. Chciałbym, żeby Rada Polityki Pieniężnej wzięła to głęboko do serca i rzeczywiście podjęła decyzję o ochronie naszych oszczędności i w ogóle pieniądza - mówił w Polskim Radiu 24 ekonomista dr Artur Bartoszewicz z Szkoły Głównej Handlowej.
2021-09-05, 14:18
- Z inflacją jest tak, że może wobec niej działać w odpowiedni sposób niezależny bank centralny i bank centralny sądzę, że jakieś kroki przedsięweźmie, ponieważ to jest rola banku centralnego - mówił w sobotę w rozmowie z RMF FM premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił, że polityka monetarna prowadzona jest na zasadzie zupełnej niezależności. W Polskim Radiu 24 do najwyższej od 20 lat inflacji w Polsce oraz działań rządu w tej sprawie odniósł się dr Artur Bartoszewicz.
Powiązany Artykuł
Wiceminister finansów: w Polsce mamy dynamiczny wzrost gospodarczy, stąd podwyższona inflacja
Gość PR24 ucieszył się, że premier tak wyraźnie podkreślił niezależność banku centralnego. Jak stwierdził, "niezależność banku centralnego jest fundamentem bezpieczeństwa prowadzenia polityki gospodarczej, w tym wypadku - polityki pieniężnej".
- Dzisiaj premier mówi jednoznacznie, że ta niezależność musi być utrzymana. Chciałbym, żeby Rada Polityki Pieniężnej wzięła to głęboko do serca i rzeczywiście podjęła decyzję o ochronie naszych oszczędności i w ogóle pieniądza, i zaoszczędziła nam ogromnych kosztów związanych z inflacją - mówił dr Artur Bartoszewicz.
- "Pensje rosną w sposób bardzo wyraźny". Sekretarz stanu w KPRM o finansach Polaków
- Jak oszczędni są Polacy? Wyniki badania mogą zaskoczyć
Jak wyjaśnił, inflacja jest w krótkiej perspektywie czasu opłacalna dla budżetu państwa, ale de facto jest dodatkowym podatkiem. - Ostatecznie my płacimy za to wszyscy. Chciałbym, żeby doszło do takiej realnej obrony polskiego złotego, ale przede wszystkim bezpieczeństwa związanego z cenami, z wartością pieniądza - dodał.
Gość PR24 wśród możliwych działań, które mogą zostać podjęte w celu powstrzymania efektów inflacji, wymienił: ruchy na stopach procentowych, ruchy na rezerwach obowiązkowych, interwencje otwartego rynku, działania mające na celu osłabienie złotego, działania mające na celu podniesienia lub obniżenia cen towarów zagranicznych.
- Ruchów jest bardzo dużo. To jest pytanie, jak prowadzić będzie politykę Rada Polityki Pieniężnej - mówił dr Artur Bartoszewicz.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa)
Data emisji: 05.09.2021
Godzina emisji: 13.06
PR24/jmo
Polecane
REKLAMA