more_horiz

Wiceszef MEiN: w przyszłym roku przedstawimy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 17:24
- W związku z obecną sytuacją polityczną i brakiem pana Gowina, podejmujemy działania zmierzającego do tego, żeby swobodniej poruszać się po materii ustawy 2.0 i zmian, które będą niezbędne. W przyszłym roku przedstawimy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Włodzimierz Bernacki, wiceminister Edukacji i Nauki.
Prof. Włodzimierz Bernacki
Prof. Włodzimierz BernackiFoto: PR24/Adam Koniecki

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, obowiązująca od 1 października 2018 r., wprowadziła nowy model kształcenia doktorantów, które odbywa się w szkołach doktorskich. Oznacza to, że pierwsze szkoły doktorskie rozpoczęły swoją działalność w roku akademickim 2019/2020, wobec czego w obecnym momencie w szkołach tych doktoranci kończą już drugi rok kształcenia i podchodzą do wymaganych ustawą ocen śródokresowych. To tylko jedno z rozwiązań jakie wprowadziła ustawa o szkolnictwie wyższym, którą wprowadzał Jarosław Gowin. Okazuje się jednak, że nie jest ona przyjmowana entuzjastycznie w środowisku naukowym.

pap Przemysław Czarnek 1200 (2).jpg
Ferie zimowe w czasie pandemii. Minister edukacji zapowiada zmiany

Czas pandemii

Prof. Bernacki powiedział, że czas pandemii bardzo wpłynął na sytuację w szkolnictwie, szczególnie na uczelniach. - Pandemia miała bardzo negatywny wpływ na badania, które są prowadzone nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Przemieszczanie się uczonych zostało zaburzone. Środki, które mieliśmy przeznaczone na realizację różnych grantów możemy próbować realizować później, ale tego co zostało już się nie odzyska - powiedział.

- Do 2020 walczyliśmy w przestrzeni szkolnictwa wyższego z tym, co mogłoby doprowadzić do zdalnego nauczania. Pandemia sprawiła jednak, że trzeba było realizować zajęcia w ten sposób. Można powiedzieć, że to zubaża ale z drugiej strony mamy instrument do sytuacji nadzwyczajnych - ocenił.

Gość Polskiego Radia 24 zapowiedział także zmiany w ustawie o szkolnictwie wyższym, która dwa lata temu zrewolucjonizowała świat szkolnictwa wyższego. - W związku z obecną sytuacją polityczną i brakiem p. Gowina, podejmujemy działania zmierzającego do tego, żeby swobodniej poruszać się po materii ustawy 2.0 i zmian, które będą niezbędne. W przyszłym roku przedstawimy projekt nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym - zapowiedział.

- Konsultacje ws. konstytucji dla nauki 2.0 były, ale podczas nich wyrażano wiele krytycznych opinii. Nikt nie potraktował poważnie jednak tych uwag. Dzięki dyskusjom ostudzono nieco emocje, ale ostatecznie Jarosław Gowin i tak zaproponował to, co zostało przygotowane prze jego pracowników. Nie uwzględniono najważniejszych uwag - zdradził prof. Włodzimierz Bernacki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
12:27 PR24_mp3 2021_09_08-17-05-42.mp3 Prof. Włodzimierz Bernacki o planach ws. szkolnictwa wyższego ("Gość PR24")

 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: prof. Włodzimierz Bernacki (wiceminister edukacji i nauki)

Data emisji: 08.09.2021

Godzina: 14:40

dz

Zobacz także

Zobacz także