"Powstańcy utrzymali status jeńców wojennych, kombatantów". Dr Mazur o kapitulacji Warszawy
- W akcie kapitulacji Warszawy było zapisane wyraźnie, że miasto ma zostać nietknięte, tego punktu jednak nie dotrzymano - mówił w Polskim Radiu 24 dr Karol Mazur, historyk i zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego.
2021-10-02, 18:20
2 października 1944 roku po 63 dniach walki i daremnego oczekiwania odsieczy ze strony Rosjan, dowódca Armii Krajowej gen. Tadeusz Komorowski ps. Bór podpisał akt kapitulacji miasta. Jednak z datą końca kapitulacji wiążą się niejasności. Zdaniem gościa PR24, rozbieżność wynika z tego, że do ostatecznych rokowań doszło w nocy.
- Nie wiadomo dokładnie o której godzinie podpisano akt kapitulacji dlatego przyjęło się mówić, że decyzje zapadły późnym wieczorem drugiego października. Biorąc pod uwagę to z kim mieliśmy do czynienia i kim był wróg, wynegocjowano dość dobre warunki tej kapitulacji - przypomniał historyk.
Powiązany Artykuł
Powstanie Warszawskie 1944. Bilans strat
"Powstańcy utrzymali status jeńców"
Polski opór zbrojny w stolicy trwał do 30 września, kiedy zaprzestano walk na Żoliborzu. Do niewoli niemieckiej powędrowało wówczas prawie 1,5 tys. powstańców. W nocy z 2 na 3 października, po 63 dniach od wybuchu walk w stolicy, w Ożarowie przedstawiciele Komendy Głównej AK i Wehrmachtu podpisali "Układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie", co było równoznaczne z kapitulacją powstania.
- Podstawą kapitulacji było to, że powstańcy utrzymali status jeńców wojennych, kombatantów czyli mieli być traktowani według wszystkich konwencji jakie wówczas funkcjonowały jako jeńcy wojenni. Oficerowie mogli nawet wynieść białą broń, to ważne bo nie traktowano ich jak bandytów jak miało to miejsce w czasie Powstania Warszawskiego - mówił dr Karol Mazur.
REKLAMA
Ofiary
Na mocy porozumienia 5 października do niewoli niemieckiej trafiło ponad 11,5 tys. żołnierzy broniących Śródmieścia oraz członkowie dowództwa AK z gen. Tadeuszem Komorowskim "Borem" na czele. W czasie powstania zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Ogółem, ze wszystkich stołecznych dzielnic, do niemieckiej niewoli poszło ponad 15 tys. powstańców, w tym 2 tys. kobiet.
Posłuchaj
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
REKLAMA
Gość: dr Karol Mazur (historyk i zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego)
Data emisji: 02.10.2021
Godzina: 17:34
Polecane
REKLAMA