X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Mec. Piotr Andrzejewski: to nie jest kwestia żadnego Polexitu, tylko przywrócenia praworządności w UE

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 19:50
- Orzecznictwo TSUE, przekraczające uprawnienia przez nas przyznane temu organowi, zatrzymuje się na zgodności z polską konstytucją. Te kraje, które będą się spolegliwie kłaniać, będą zwasalizowane - powiedział w Polskim Radiu 24 mec. Piotr Andrzejewski (adwokat, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu).
Piotr Andrzejewski
Piotr Andrzejewski Foto: PR24

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy UE działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z konstytucją. Za takowy uznano też przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm. W orzeczeniu wskazano również, że przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów są niezgodne z konstytucją. 

Shutterstock TSUE 1200.jpg
Prof. Genowefa Grabowska: konflikt rodzi się wtedy, jeżeli kompetencje są nadinterpretowane

Mec. Piotr Andrzejewski powiedział, że "organy Unii usiłują narzucić nowo kreowaną treść tzw. prawa europejskiego". - Polski Trybunał Konstytucyjny w swoim orzeczeniu nie odbiega od orzeczeń sądów konstytucyjnych w wielu krajach - ocenił wiceprzewodniczący Trybunału Stanu. 

"Nie stworzył wzorca władzy sądowniczej" 

- TSUE kreujący treść prawa europejskiego w oparciu o opinie Komisji Europejskiej nie stworzył dotychczas wzorca powszechnego np. władzy sądowniczej dla wszystkich krajów w Unii. W związku z tym ogromna liczba krajów uznała, że to jest ich domena konstytucyjna - zauważył gość audycji. 

Zaznaczył, że "orzecznictwo TSUE, przekraczające uprawnienia przez nas przyznane temu organowi, zatrzymuje się na zgodności z polską konstytucją". - Te kraje, które będą się spolegliwie kłaniać, będą zwasalizowane - dodał. 

Posłuchaj
24:23 andrzejewski.mp3 Mec. Piotr Andrzejewski o wyroku Trybunału Konstytucyjnego (Temat dnia/Gość PR24) 

Jak podkreślił mec. Piotr Andrzejewski "to nie jest kwestia żadnego Polexitu, tylko przywrócenia praworządności w Unii Europejskiej". 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

ProwadzącyMateusz Drozda

Gość: Mec. Piotr Andrzejewski (adwokat, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu)

Data emisji: 09.10.2021

Godzina emisji: 18.33

IAR/nt

Czytaj także

Michał Rachoń o orzeczeniu TK: TSUE orzekał w sprawach, które przekraczają kompetencje UE

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 19:09
- Trybunał stwierdził wyraźnie, że sędziowie, którzy będą powoływać się w swoich decyzjach bezpośrednio na orzeczenie TSUE będą postępować niezgodnie z prawem i konstytucją - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Rachoń, TVP Info. Gościem audycji był także Jacek Prusinowski, Radio Plus.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dariusz Wieczorek: TK stwierdził, że prawo europejskie w zasadzie w Polsce nie obowiązuje

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 18:20
- Dziewięć krajów w konkretnych sprawach podejmowało tego typu decyzję, ale Polska jest pierwszym, którego Trybunał Konstytucyjny (...) zadecydował, że w generaliach prawo europejskie nie obowiązuje w kraju - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Lewicy Dariusz Wieczorek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włoska centroprawica po stronie Polski w sporze z Unią Europejską

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 20:29
Trybunał Konstytucyjny uznał w czwartek, że przepisy unijne w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Dwie centroprawicowe partie włoskie - Liga i Bracia Włosi - stanęły po stronie Polski w sporze z Unią Europejską.
rozwiń zwiń