X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Mec. Andrzejewski o wyroku TK: nienaruszalna suwerenność zastrzeżona w traktacie

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 11:55
- Trzeba bardzo wyraźnie podkreślić, że to orzeczenie wpisuje nas w orzeczenia, które już zapadły w innych krajach Unii - ocenił na antenie Polskiego Radia 24 adwokat i sędzia mec. Piotr Andrzejewski, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu.
Piotr Andrzejewski
Piotr Andrzejewski Foto: PR24

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy UE działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z konstytucją. Za takowy uznano też przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm. W orzeczeniu wskazano również, że przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów są niezgodne z konstytucją.

EN_Trybunał Konstytucyjny 1200.jpg
Jest orzeczenie TK w sprawie wyższości prawa unijnego nad krajowym

- Trzeba bardzo wyraźnie podkreślić, że to orzeczenie wpisuje nas w orzeczenia, które już zapadły w Czechach, Danii, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Rumunii i we Włoszech. Czyli równamy do szeregu innych państwa, które mają już za sobą takie konfrontacyjne orzeczenia, które zatrzymują prawotwórstwo TSUE odnośnie wypełniania traktatów nową i bardziej konkretyzowaną treścią odnośnie tego, czym ma być prawo europejskie - podkreślił mec. Piotr Andrzejewski.

Czytaj także:

Zaznaczył, że oceniając orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego należy poczekać na opublikowanie uzasadnienia decyzji.

Posłuchaj
22:18 PR24_mp3 2021_10_11-11-06-49.mp3 Piotr Andrzejewski o orzeczeniu TK ws. wyższości konstytucji nad prawem unijnym (Temat dnia/Gość PR24)

- Istnieje nienaruszalna suwerenność zastrzeżona w traktacie, co przywołał w ustnym uzasadnieniu Trybunał - powiedział mecenas. Dodał, że "sam traktat wyraźnie stwierdza, że kompetencje nieprzyznane Unii w traktatach" należą do państw członkowskich.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadząca: Magdalena Złotnicka  

Gość: Piotr Andrzejewski

Data emisji: 11.10.2021

Godzina: 11.06

st

Czytaj także

Mec. Piotr Andrzejewski: to nie jest kwestia żadnego Polexitu, tylko przywrócenia praworządności w UE

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 19:50
- Orzecznictwo TSUE, przekraczające uprawnienia przez nas przyznane temu organowi, zatrzymuje się na zgodności z polską konstytucją. Te kraje, które będą się spolegliwie kłaniać, będą zwasalizowane - powiedział w Polskim Radiu 24 mec. Piotr Andrzejewski (adwokat, wiceprzewodniczący Trybunału Stanu).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sławomir Potapowicz o wyroku TK: swoją decyzją Trybunał wyprowadza Polskę z UE

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 17:05
- W tym orzeczeniu jest podważenie istoty prawa europejskiego, które Polska zobowiązała się w Traktacie Lizbońskim respektować. Jeżeli powinniśmy cokolwiek zmieniać, to konstytucję - powiedział w Polskim Radiu 24 Sławomir Potapowicz (Koalicja Obywatelska).
rozwiń zwiń