more_horiz

Kiedy należy spodziewać się kumulacji zakażeń koronawirusem? Maria Libura wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 16:00
- Jeśli kolejne fale COVID-19 nie będą wywracać systemu ochrony zdrowia do góry nogami, to będzie można mówić o względnym opanowaniu pandemii - mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Libura, kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Mateusz Lopuszynski

Powstał raport w sprawie pandemii i przygotowania się na jej ewentualne kolejne fale. Specjaliści z zakresu medycyny, ochrony zdrowia i ekonomii przygotowali setkę zaleceń dla administracji rządowej oraz instytucji publicznych.

- Nawet jak patrzymy na nowy model liczby zakażeń na COVID-19 w Polsce, to widać, że poziom wyszczepienia nie jest może satysfakcjonujący, ale mamy efekt spłaszczenia zachorowań. Z kolei pojawienie się skutecznego leku na koronawirusa znów pozwoli zupełnie inaczej spojrzeć na obciążenie ochrony zdrowia w przypadku nadejścia kolejnej fali zachorowań - powiedziała ekspert.

"Przyrost zachorowań nie jest gwałtowny"

szczepienie pap 1200 .jpg
Przyjęcie trzeciej dawki szczepionki na COVID-19 nie przedłuża certyfikatu

Kluczowe rekomendacje zawarte w raporcie dotyczą między innymi systemu opieki zdrowotnej i sposobu zarządzania poszczególnymi instytucjami oraz kwestii związanych z nadzorem właścicielskim. Kolejnych obszarem opisanym w dokumencie jest sprawa zabezpieczenia sprzętu medycznego oraz polityka lekowa. W tym kontekście należałoby zbudować zaplecze, które umożliwi produkcję nie tylko leków, ale i bardziej skomplikowanych substancji, które pozwolą zabezpieczyć się przed wirusami w przyszłości.

Zdaniem Marii Libury, kumulacji obecnej fali zakażeń koronawirusem należy spodziewać się w okolicach grudnia tego roku, ponieważ, jak dodała, przyrost zachorowań nie jest gwałtowny. - Za to fala ta może trwać dłużej, bo ta długa fala ciągnie się w modelach aż do połowy stycznia - powiedziała gość PR24.

W ciągu minionej doby wykryto 2 118 zakażeń koronawirusem, o czym informuje Ministerstwo Zdrowia. Od wczoraj zmarło 49 zakażonych osób. Z powodu COVID-19 zmarło 14 osób, natomiast 35 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami. Poprzedniego dnia wykonano 42 848 testów na obecność koronawirusa. Najwięcej nowych zakażeń wykryto w województwach: lubelskim - 493, mazowieckim - 326 i podlaskim 234.


Posłuchaj
20:38 PR24_mp3 2021_10_12-15-07-54.mp3 M. Libura o prognozach rozwoju epidemii koronawirusa ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Maria Libura (kierownik Zakładu Dydaktyki i Symulacji Medycznej Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie)

Data emisji: 12.10.2021

Godzina: 15:07 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem