more_horiz

Prof. Andrzej Gil o debacie w PE: rodzaj spektaklu, który musiał się odbyć

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 10:15
- Nie chodziło o jakąkolwiek dyskusję i merytoryczne argumenty, role były rozpisane dużo wcześniej. Skuteczność tego jest i będzie żadna - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil (KUL).

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu premier Mateusz Morawiecki skrytykował "pozatraktatowe działania" i "podwójne standardy" instytucji unijnych wobec Polski. W tym kontekście przywoływał orzeczenia sądów konstytucyjnych innych państw, które - jak argumentował szef rządu - potwierdzały prymat konstytucji nad prawem unijnym. Tymczasem szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mówiła o dalszych krokach, które Bruksela może podjąć wobec Polski.

anna zalewska free 1200.jpg
"Ponownie pojawił się na forum europejskim festiwal szantażu i oskarżeń". Zalewska o debacie ws. Polski

Prof. Andrzej Gil komentował przebieg debaty. - Ci, którzy chcieli usłyszeć argumenty premiera polskiego rządu, dawno je usłyszeli, natomiast ci, których one nie interesują, brali udział w tym przedstawieniu i pokazali pewien spektakl swojego stosunku do rządu w Polsce - ocenił.

- Trzeba zdać sobie sprawę z roli Parlamentu Europejskiego, tam było jasne, co każdy ma powiedzieć, role były dużo wcześniej rozdane przez stosunek do Polski i rządu. To był rodzaj spektaklu, który musiał się odbyć - dodał.

Gość audycji odniósł się do kwestii możliwego wstrzymania funduszy europejskich dla Polski. - Nie znajduję racjonalnych przesłanek, by stwierdzić, że rozwój Polski, który dokonuje się ostatnio, zawdzięczamy tylko i wyłącznie funduszom europejskim, nikt tego dokładnie nie policzył (…) Mogą być problemy z funduszami, ale być może będzie to dla Polski ożywcze. Wszyscy sensowni ekonomiści pokazują, że to nie tylko dzięki tym funduszom zmieniamy się na lepsze - stwierdził prof. Andrzej Gil.

Posłuchaj
09:19 PR24_mp3 2021_10_20-07-48-35.mp3 Prof. Andrzej Gil o debacie w Parlamencie Europejskim (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

Czytaj także:

7 października TK uznał za niekonstytucyjne przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę. Dotyczyło to m.in. kwestii uchwał Krajowej Rady Sądownictwa oraz aktów prezydenta w sprawie powoływania sędziów.

Więcej w zapisie audycji. 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Eliza Olczyk

Gość: prof. Andrzej Gil 

Data emisji: 20.10.2021

Godzina emisji: 7.48

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem