Postanowieniem wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Polska, z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary miliona euro dziennie.
"W kwestii prawnej Polska ma rację, ale sprawa funduszy ma też kontekst polityczny". Kleiber o sporze z KE
- Oczekiwania instytucji europejskich nie tylko dotyczą wycofania się rządu z tej reformy dotyczącej Izby Dyscyplinarnej. (...) Jeśli chodzi o dwa kolejne żądania urzędników i sędziów europejskich, dlatego, że KE idzie w ślad za wyrokami TSUE, są już trudniejsze. Drugie oczekiwanie, które wyraziła szefowa KE dotyczy tego, żeby w ogóle Polska zrezygnowała z systemu dyscyplinowania sędziów, ewentualnie, żeby ten system był poddany kontroli ze strony unijnej - zaznaczył europeista.
19:10 PR24_mp3 2021_10_31-20-10-40.mp3 Prof. Tomasz Grosse o sporze z KE ("Temat dnia/Gość PR24")
- Dlaczego w Polsce miało by nie być jakiegokolwiek systemu dyscyplinowania sędziów, skoro w innych państwach członkowskich UE taka odpowiedzialność sędziów jest? - pytał gość audycji.
Ursula von der Leyen wyliczyła ponownie warunki, od których uzależnia akceptację planu na wykorzystanie pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy.
- Chcemy umieścić w tym planie odbudowy wyraźne zobowiązanie dotyczące likwidacji Izby Dyscyplinarnej, zakończenia lub reformy systemu dyscyplinarnego i rozpoczęcia procesu przywracania sędziów do orzekania. Jesteśmy w tym spójni, w tym, o co prosimy. Myślę, że jest to wykonalne. Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia, ale reforma to warunek konieczny - mówiła szefowa KE.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadził: Krzysztof Grzybowski
Gość: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (europeista)
Data emisji: 31.10.2021
Godz. emisji: 20.10
kmp