more_horiz

"Trudne do spełnienia". Prof. Grosse o żądaniach KE ws. wymiaru sprawiedliwości w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 21:16
- Komisja Europejska ustami swojej przewodniczącej Ursuli von der Leyen przedstawiła trzy warunki, od których instytucje europejskie uzależniają pewnego rodzaju zawieszenie broni lub skłonność do odblokowania funduszy europejskich, albo zatrzymania sankcji finansowych. Te trzy warunki dotyczą reformy sądownictwa w Polsce i są one trudne do spełnienia - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Grzegorz Grosse (europeista).
Prof. Tomasz Grzegorz Grosse
Prof. Tomasz Grzegorz GrosseFoto: PR24/PJ

Postanowieniem wiceprezesa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej Polska, z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary miliona euro dziennie.

Michał Kleiber 1200.jpg
"W kwestii prawnej Polska ma rację, ale sprawa funduszy ma też kontekst polityczny". Kleiber o sporze z KE

-  Oczekiwania instytucji europejskich nie tylko dotyczą wycofania się rządu z tej reformy dotyczącej Izby Dyscyplinarnej. (...) Jeśli chodzi o dwa kolejne żądania urzędników i sędziów europejskich, dlatego, że KE idzie w ślad za wyrokami TSUE, są już trudniejsze. Drugie oczekiwanie, które wyraziła szefowa KE dotyczy tego, żeby w ogóle Polska zrezygnowała z systemu dyscyplinowania sędziów, ewentualnie, żeby ten system był poddany kontroli ze strony unijnej - zaznaczył europeista. 

Posłuchaj
19:10 PR24_mp3 2021_10_31-20-10-40.mp3 Prof. Tomasz Grosse o sporze z KE ("Temat dnia/Gość PR24")            

- Dlaczego w Polsce miało by nie być jakiegokolwiek systemu dyscyplinowania sędziów, skoro w innych państwach członkowskich UE taka odpowiedzialność sędziów jest? - pytał gość audycji.  

Ursula von der Leyen wyliczyła ponownie warunki, od których uzależnia akceptację planu na wykorzystanie pieniędzy z unijnego Funduszu Odbudowy.

- Chcemy umieścić w tym planie odbudowy wyraźne zobowiązanie dotyczące likwidacji Izby Dyscyplinarnej, zakończenia lub reformy systemu dyscyplinarnego i rozpoczęcia procesu przywracania sędziów do orzekania. Jesteśmy w tym spójni, w tym, o co prosimy. Myślę, że jest to wykonalne. Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia, ale reforma to warunek konieczny - mówiła szefowa KE.

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Krzysztof Grzybowski

Gość: prof. Tomasz Grzegorz Grosse (europeista)

Data emisji: 31.10.2021

Godz. emisji: 20.10

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem