"W Czechach nastroje są takie, by sfinalizować tę kwestię". Soboń o negocjacjach ws. Turowa
- Strona czeska chce zakończenia tego sporu w drodze umowy międzyrządowej, a nie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE - tłumaczył w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz pełnomocnik rządu ds. rozwoju lokalnego.
2021-11-05, 13:52
Rozpoczęła się wizyta polskiej delegacji rządowe w Czechach. Chodzi o rozwiązania sporu wokół kopalni Turów. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa prowadzi w Pradze rozmowy z czeskim ministrem środowiska Richardem Brabcem.
Powiązany Artykuł
"Są przesłanki do optymizmu". Zyska o negocjacjach ws. Turowa
- Wśród głównych sił rządowych nowego czeskiego parlamentu panuje konsensus polityczny, iż tę sprawę najlepiej załatwić poprzez umowę międzyrządową, która będzie podstawą do wycofania skargi - podkreślił Artur Soboń. Dodał, że strona czeska chce "zakończenia tego sporu w drodze umowy, a nie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE".
Posłuchaj
- Nastroje w Czechach są takie, aby sfinalizować tę kwestię - powiedział polityk.
Nie chodziło o środowisko
- Dzisiaj energetyka węglowa jest generalnie pod ostrzałem - podkreślił Soboń. Tłumaczył, że "w tym sporze nie chodzi o wpływ kopalni Turów na środowisko", a o "pretekst dla strony czeskiej, w sytuacji, w której można było podważyć implementację europejskiego prawa przy przedłużania koncesji dla kopalni Turów".
REKLAMA
- Kwestia dotyczy sporu przygranicznego i sprawy lokalnej, a nie takiej, która miałaby znaczenie z punktu widzenia polityki obu tych państw - ocenił wiceminister.
Powiązany Artykuł
Powiązany Artykuł
Kongres ESG - Polska Moc Biznesu. Premier: potrzebujemy transformacji energetycznej i środowiskowej
W audycji mowa była również o trwających w dniach 3-5 listopada w Warszawie Kongresie ESG - Polska Moc Biznesu. Dyskutowane są nim tematy społeczne, gospodarcze, ekologiczne, dotyczące zarządzania biznesem oraz zdrowia publicznego, ujęte w kontekstach trendów światowych, polityki Unii Europejskiej oraz Polskiego Ładu. Wydarzenie to jest poświęcone społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw za środowisko i społeczeństwo, a także nowym trendom w zarządzaniu. Bierze w nim udział ponad 150 ekspertów - przedstawicieli rządu, organizacji pozarządowych, firm, samorządów, a także naukowców. Głównym tematem ostatniego dnia kongresu jest środowisko.
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Goście: Artur Soboń (Ministerstwo Rozwoju i Technologii)
Data emisji: 05.10.2021
REKLAMA
Godzina: 13.07
st
REKLAMA