more_horiz

Dr Marcin Kędzierski: Łukaszenka chciał przełamać izolację, kryzys migracyjny ma skłonić Europę do ustępstw

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2021 12:29
- Począwszy od jesieni ubiegłego roku i od początku tego roku, Aleksander Łukaszenka zastanawiał się, w jaki sposób przełamać tę izolację międzynarodową i już wiosną tego roku zapowiedział pośrednio, że mogą pojawić pewne ruchy migracyjne, które mogą skłonić Europę do ustępstw - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Marcin Kędzierski z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Dr Marcin Kędzierski: Aleksander Łukaszenka zastanawiał się, w jaki sposób przełamać tę izolację międzynarodową
Dr Marcin Kędzierski: Aleksander Łukaszenka zastanawiał się, w jaki sposób przełamać tę izolację międzynarodowąFoto: Drop of Light/shutterstock

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził 11 krajów w 6 dni. Rozmawiał on z kilkunastoma z grona najważniejszych przywódców i polityków unijnych, m.in. z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz z Olafem Scholzemz prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, a także z szefem słoweńskiego rządu Janeszem Janszą. Głównym tematem rozmów jest kryzys graniczny z Białorusią i zagrożenie ze strony Rosji.

Minionej doby polskie służby odparły atak. Podczas ataku służby białoruskie oślepiały polskich funkcjonariuszy i żołnierzy laserami i stroboskopem. Dwóch żołnierzy Wojska Polskiego zostało niegroźnie poszkodowanych - poinformowano na Twitterze Straży Granicznej. W sumie w piątek (26.11) 206 osób próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski. Próby te udaremniono.

Dr Marcin Kędzierski przypomniał na antenie Polskiego Radia 24, jak rozpoczął się kryzys rozgrywający się na wschodniej flance NATO. - W sierpniu ubiegłego roku odbyły się wybory prezydenckie na Białorusi, które przegrał i sfałszował Łukaszenka, dzięki czemu w swoim mniemaniu uzyskał urząd prezydenta. Wyniki wyborów nie zostały uznane przez społeczność międzynarodową, a na Białoruś zostały nałożone kolejne pakiety sankcji - wskazał.

"Zastanawiał się, jak przełamać izolację międzynarodową"

- Począwszy od jesieni ubiegłego roku i od początku tego roku, Aleksander Łukaszenka zastanawiał się, w jaki sposób przełamać tę izolację międzynarodową i już wiosną tego roku zapowiedział pośrednio, że mogą pojawić pewne ruchy migracyjne, które mogą skłonić Europę do ustępstw - mówił.

Gość PR24 zaznaczył, że "operacja »Śluza«, która rozpoczęła się oficjalnie w czerwcu tego roku, miała na celu ściągnięcie emigrantów z państw bliskiego Wschodu na Białoruś, żeby następnie testować szczelność granicy Unii Europejskiej zarówno między Białorusią, jak i Polską, ale także po stronie naszych partnerów bałtyckich, czyli Litwy i Łotwy".

Posłuchaj
18:42 marcin.mp3 Dr Marcin Kędzierski o kryzysie przy granicy z Białorusią ("Temat dnia/ Gość PR24") 

- Kryzys rozpoczął się jako kryzys stricte migracyjny, migranci zaczęli próbować przedostać się przez granicę litewsko-białoruską, w sierpniu dotarli do granicy polsko-białoruskiej. Natomiast widać wyraźnie, że od kilku tygodni to już nie jest kryzys migracyjny, tylko kryzys polityczny i jakoś towarzyszy mu rozmieszczenie wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą - ocenił dr Marcin Kędzierski.

Czytaj również:

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Wiesław Molak

Gość: dr Marcin Kędzierski (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)

Data emisji: 27.11.2021

Godzina emisji: 11.06

PR24/nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem