more_horiz

Jakóbik: gdyby nie interwencja rządu, mielibyśmy wzrost cen energii o 20 proc.

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 13:55
- Interwencja rządu obniży skalę podwyżek, ale ich nie zatrzyma. W gospodarce rynkowej tak się nie da, trendy panujące na całym świecie muszą znaleźć odzwierciedlenie w cenach - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu biznesalert.pl.
Wojciech Jakóbik
Wojciech JakóbikFoto: PR24

Gość PR24 mówił o rynku energii, o rosnących cenach np. gazu oraz o tym, jak mocno podwyżki uderzą Polaków "po kieszeni". Czy rząd będzie mógł w tym ulżyć? Jak przypomniał, kwartał temu wskazywał już, że będziemy mieć do czynienia z kilkunasto-, a nawet kilkudziesięcioprocentowymi podwyżkami energii.

- Interwencja rządu być może nieco złagodzi sytuację, tzn. obniży ich skalę, ale podwyżek nie zatrzyma, w gospodarce rynkowej tak się nie da, trendy panujące na całym świecie muszą znaleźć odzwierciedlenie w cenach - powiedział Wojciech Jakóbik.

paliwo beznyna ropa stacja tankowanie 1200.jpg
Tarcza antyinflacyjna. Eksperci tłumaczą, ile zyskają kierowcy

Interwencja rządu, a podwyżki energii

Przypomniał, że łagodząc skutki wysokich cen energii, można zdjąć obciążenia tam, gdzie jest to możliwe. Wymienił tutaj VAT i akcyzę. Drugim sposobem jest pomoc społeczna, która jest skierowana do najbardziej potrzebujących, z jednej strony poprzez tarczę antyinflacyjną, a z drugiej poprzez rekompensaty wzrostu cen energii przygotowywane przez Ministerstwo Klimatu.

- Gdyby nie interwencja rządu, mielibyśmy wzrost cen energii o 20 proc., cen ciepła podobnie, cen gazu o kilkanaście procent, a zatem ta interwencja może spowodować, że paliwo podrożeje mniej o 20 groszy, rachunki za energię od kilku do kilkunastu złotych miesięcznie mniej, co z kolei da ok. 100-150 zł rocznie mniej - podkreślił Wojciech Jakóbik.

Czytaj także:

W przypadku gazu ziemnego VAT zostanie obniżony z 23 na 8 proc. Ma to dać oszczędność ok. 140 zł na kwartał. Energia elektryczna też powinna być tańsza dzięki obniżeniu akcyzy do 0 proc. oraz podatku VAT z 20 do 5 proc. Obniżki będą jednak tymczasowe. Na ten moment planowane są na okres od stycznia do marca przyszłego roku.

Posłuchaj
13:25 PR24_mp3 2021_12_01-13-08-58.mp3 - Gdyby nie interwencja rządu, mielibyśmy wzrost cen energii o 20 proc., a cen gazu o kilkanaście proc. - mówił w PR24 Wojciech Jakóbik

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: Wojciech Jakóbik z portalu biznesalert.pl

Data emisji: 01.12.2021

Godzina: 13:08 

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem