"Bliskość historii litewskiego i polskiego podziemia". Ilona Lewandowska i Olga Alehno o albumie "Podziemie łączy"

- Pomysł, żeby zrobić coś, co pokazuje bliskość historii litewskiego i polskiego podziemia, pojawił się w 2014 r., kiedy odwiedziłam Tuskulanum - powiedziała na antenie Polskiego Radia Ilona Lewandowska. Gościem audycji była również Olga Alehno z Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

2021-12-05, 09:19

"Bliskość historii litewskiego i polskiego podziemia". Ilona Lewandowska i Olga Alehno o albumie "Podziemie łączy"
Dwujęzyczny album "Podziemie łączy". Foto: mat. promocyjne

Już 15 grudnia w Wilnie odbędzie się prezentacja dwujęzycznego polsko-litewskiego komiksu historycznego pt. "Podziemie łączy/Pogrindis jungia". To pierwsza taka opowieść graficzna przedstawiająca w obu językach historię polskiego i litewskiego podziemia, uwzględniając wątki współpracy Polaków i Litwinów w okresie II wojny światowej oraz po niej.

Wydany przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" album utrzymany w atrakcyjnej dla nastolatków formie graficznej - za którą odpowiedzialny jest polski ilustrator Tomasz Bereźnicki (autor m.in. wydanego przez Instytut Pamięci Narodowej albumu pt. "39/45 Polskie Państwo Podziemne"). Autorami tekstu publikacją są - Ilona Ewa Lewandowska, historyk i dziennikarka oraz dr Tomasz Bożerocki, lektor Wydziału Komunikacji Uniwersytetu Wileńskiego.

Korespondent Polskiego Radia w Wilnie Kamil Zalewski rozmawiał na ten temat z pomysłodawczynią projektu Iloną Lewandowską oraz z Olgą Alehno z Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie". 

Olga Alehno powiedziała, że zdaje sobie sprawę z tego, że "komiks w kontekście historycznym może troszeczkę szokować na Litwie". - Jest to pierwsza taka produkcja dla młodych czytelników, która w takiej formie będzie opowiadała o historii trochę mniej znanej na Litwie, w Polsce - mówiła.

REKLAMA

"Współpraca między podziemiami Polski i Litwy"

Dokładniej komiks będzie opowiadał "o współpracy między podziemiami Polski i Litwy, które walczyły z sowiecką okupacją". - Czujemy odpowiedzialność i radość, że jako pierwsi na Litwie i w Polsce zaprezentujemy taki album - zaznaczyła.

Wskazała, że komiks nie będzie dostępny w sklepach. - Będzie kolportowany m.in. w polskich szkołach na Litwie, a chętni będą mogli otrzymać egzemplarz, zgłaszając się do Fundacji Pomoc na Wschodzie - powiedziała.

Posłuchaj

Olga Alehno i Ilona Lewandowska o polsko-litewskim projekcie albumu "Podziemie Łączy" (Temat dnia/Gość PR24) 9:13
+
Dodaj do playlisty

Ilona Lewandowska powiedziała, że "pomysł, żeby zrobić coś, co pokazuje bliskość historii litewskiego i polskiego podziemia, pojawił się w 2014 r., kiedy odwiedziła Tuskulanum", czyli wileński Park Pamięci. - Zobaczyłam tablicę mówiącą o tym, że w tym miejscu, w masowych grobach spoczywa 42 żołnierzy Armii Krajowej, to miejsce, którego praktycznie nie ma na polskiej mapie pamięci. To mnie zainspirowało do poszukiwań historii tych ludzi - przyznała pomysłodawczyni projektu.

REKLAMA

Patronem medialnym projektu jest Polskie Radio dla Zagranicy.

Czytaj również:

***

REKLAMA

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Goście: Ilona Lewandowska (pomysłodawczyni projektu), Olga Alehno (Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie")

Data emisji: 05.12.2021

Godzina: 8.06

REKLAMA

nt/st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej