"Jest podważany w UE". Tomasz Wróblewski o unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2

- Ten system jest podważany w Unii Europejskiej nie tylko przez szereg państw, ale również przez związki zawodowe jako zagrażający funkcjonowaniu wielu sektorów. To jest dość realny problem, z którym Polska może się zmierzyć - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Wróblewski z Fundacji Warsaw Enterprise Institute.

2021-12-14, 16:00

"Jest podważany w UE". Tomasz Wróblewski o unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2
"Fit for 55" ma przyspieszyć ograniczenia emisji CO2 w Unii Europejskiej,. Foto: Yuriy Bartenev/Shutterstock.com

W kwestiach energii obecnie kraje europejskie borykają się z dwoma podstawowymi problemami. Pierwszym z nich są wysokie ceny gazu i manipulacje ze strony Rosji. Drugim natomiast jest kwestia systemu ETS. Polska ma wątpliwości co do aktualnego funkcjonowania unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2. Wzrost cen uprawnień nie jest kontrolowany, co sprzyja spekulacji. Oprócz tego, rozszerzenie systemu ETS na sektory budynków i transportu drogowego jest krokiem w złą stronę, ponieważ może przyczynić się do zwiększenia ubóstwa energetycznego. 

Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu szefów rządów państw V4 z udziałem prezydenta Francji oświadczył, że liderzy państw naszego regionu są zaniepokojeni Europejskim Systemem Handlu Emisjami (ETS). - Polska na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej poruszy konieczność jego przebudowy - powiedział szef polskiego rządu.

Tomasz Wróblewski zaznaczył, że "w miarę tego, jak wchodzimy w wielki projekt "Fit for 55", projekt socjalnej Europy, tych różnic pomiędzy poszczególnymi państwami będzie więcej". - Tutaj faktycznie odpowiedzią, czy reakcją ze strony Polski może być próba umiejętnego lawirowania pomiędzy tymi różnicami, czyli budowania tego, gdzie, w jakich kwestiach i z kim chcemy współpracować, żeby osiągnąć kompromisy na innym polu - mówił gość audycji

"Dwa systemy w jednym"

- Mechanizm (unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2jest dziwny. Z jednej strony on rzeczywiście zakłada rynkową spekulację i pozwala na pewien obrót, a z drugiej strony on jest połączony z państwowymi cenowymi subsydiami, a także unijnymi subsydiami, czyli są dwa systemy w jednym - wskazał Tomasz Wróblewski.

REKLAMA

Jak mówił "przez to pojawia się mnóstwo wątpliwości, niepewności". - To powoduje także, że firmy i instytucje, które są zainteresowane tym, żeby te ceny rosły, czyli, żeby wytwarzać jak najwięcej energii, żeby te ceny CO2 były wyższe, bo one wtedy na samej produkcji zielonej zarabiają dwukrotnie.

Gość PR24 zaznaczył, że "ten system jest podważany w Unii Europejskiej nie tylko przez szereg państw, ale również przez związki zawodowe jako zagrażający funkcjonowaniu wielu sektorów". - To jest dość realny problem, z którym Polska może się zmierzyć - dodał Tomasz Wróblewski.

Posłuchaj

Tomasz Wróblewski o unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2 (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 20:33
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

REKLAMA

Gość audycji: Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 14.12.2021

Godzina emisji: 14.09

KPRM/nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej