more_horiz

"Jest podważany w UE". Tomasz Wróblewski o unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 16:00
- Ten system jest podważany w Unii Europejskiej nie tylko przez szereg państw, ale również przez związki zawodowe jako zagrażający funkcjonowaniu wielu sektorów. To jest dość realny problem, z którym Polska może się zmierzyć - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Wróblewski z Fundacji Warsaw Enterprise Institute.
Tomasz Wróblewski zaznaczył, że system ETS jest podważany w UE nie tylko przez szereg państw, ale również przez związki zawodowe jako zagrażający funkcjonowaniu wielu sektorów.
Tomasz Wróblewski zaznaczył, że system ETS "jest podważany w UE nie tylko przez szereg państw, ale również przez związki zawodowe jako zagrażający funkcjonowaniu wielu sektorów".Foto: Yuriy Bartenev/Shutterstock.com

W kwestiach energii obecnie kraje europejskie borykają się z dwoma podstawowymi problemami. Pierwszym z nich są wysokie ceny gazu i manipulacje ze strony Rosji. Drugim natomiast jest kwestia systemu ETS. Polska ma wątpliwości co do aktualnego funkcjonowania unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2. Wzrost cen uprawnień nie jest kontrolowany, co sprzyja spekulacji. Oprócz tego, rozszerzenie systemu ETS na sektory budynków i transportu drogowego jest krokiem w złą stronę, ponieważ może przyczynić się do zwiększenia ubóstwa energetycznego. 

Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu szefów rządów państw V4 z udziałem prezydenta Francji oświadczył, że liderzy państw naszego regionu są zaniepokojeni Europejskim Systemem Handlu Emisjami (ETS). - Polska na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej poruszy konieczność jego przebudowy - powiedział szef polskiego rządu.

Tomasz Wróblewski zaznaczył, że "w miarę tego, jak wchodzimy w wielki projekt "Fit for 55", projekt socjalnej Europy, tych różnic pomiędzy poszczególnymi państwami będzie więcej". - Tutaj faktycznie odpowiedzią, czy reakcją ze strony Polski może być próba umiejętnego lawirowania pomiędzy tymi różnicami, czyli budowania tego, gdzie, w jakich kwestiach i z kim chcemy współpracować, żeby osiągnąć kompromisy na innym polu - mówił gość audycji

"Dwa systemy w jednym"

- Mechanizm (unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2jest dziwny. Z jednej strony on rzeczywiście zakłada rynkową spekulację i pozwala na pewien obrót, a z drugiej strony on jest połączony z państwowymi cenowymi subsydiami, a także unijnymi subsydiami, czyli są dwa systemy w jednym - wskazał Tomasz Wróblewski.

Jak mówił "przez to pojawia się mnóstwo wątpliwości, niepewności". - To powoduje także, że firmy i instytucje, które są zainteresowane tym, żeby te ceny rosły, czyli, żeby wytwarzać jak najwięcej energii, żeby te ceny CO2 były wyższe, bo one wtedy na samej produkcji zielonej zarabiają dwukrotnie.

Gość PR24 zaznaczył, że "ten system jest podważany w Unii Europejskiej nie tylko przez szereg państw, ale również przez związki zawodowe jako zagrażający funkcjonowaniu wielu sektorów". - To jest dość realny problem, z którym Polska może się zmierzyć - dodał Tomasz Wróblewski.

Posłuchaj
20:33 tomasz wróblewski.mp3 Tomasz Wróblewski o unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2 (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24) 

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość audycji: Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute)

Data emisji: 14.12.2021

Godzina emisji: 14.09

KPRM/nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem