more_horiz

Omikron w Polsce. Biotechnolog wyjaśnia, co jest charakterystycznego dla nowej odmiany koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 16:00
- Omikron mnoży się bez utraty węchu, bez żadnych objawów klinicznych w ciągu dwóch i pół dnia i zakażamy kolejne osoby. To jest naturalny mechanizm ewolucji wirusa, który dostosowuje się do gospodarza - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Kucharczyk (biotechnolog).   
Wg  gościa audycji ryzyko zapalenia płuc w zakażeniu omikronem jest mniejsze niż w innych mutacjach koronawirusa
Wg gościa audycji ryzyko zapalenia płuc w zakażeniu omikronem jest mniejsze niż w innych mutacjach koronawirusa Foto: Stefano Guidi/Shutterstock

W niedzielę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział, że w styczniu możemy spodziewać się kolejnej fali koronawirusa w naszych szpitalach. Dodał, że obecnie w Polsce potwierdzonych jest siedem przypadków zakażenia omikronem.

Co jest charakterystycznego dla nowej odmiany koronawirusa?

- Z najnowszych badań, jeszcze nieopublikowanych, a poddanych recenzji, wynika, że omikron dostosował się lepiej do swojego gospodarza - do człowieka, aniżeli wariant delta czy Wuhan. Mutacje, które się wszystkie zgromadziły w genie, pozwalają mu się replikować w oskrzelach. Dziesięć razy mniej wydajnie replikuje się w płucach, co oznacza, że być może nie będziemy mieli zapalenia płuc w wyniku zakażenia omikronem - odpowiedział dr Kucharczyk.

Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus we wtorek poinformował, że do tej pory ten wariant wyryto w 77 krajach. Zaznaczył, że rozprzestrzenia się "w tempie, którego nie widzieliśmy przy żadnym innym wariancie". 

Posłuchaj
20:10 PR24_mp3 2021_12_20-15-08-22.mp3 Biotechnolog o nowym wariancie koronawirusa ("Temat dnia/Gość PR 24")

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: dr Krzysztof Kucharczyk (biotechnolog)

Data emisji: 20.12.2021

Godzina: 15.08

kmp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem