more_horiz

Sutkowski ostrzega: w kolejnej fali może być gorzej, pod koniec stycznia odnotujemy wyższe wartości zachorowań

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 21:10
- Omikron dotrze głównie do osób niezaszczepionych, dlatego powtarzam, by zaszczepić się trzecią dawką - mówił w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski, prezes warszawskich lekarzy rodzinnych.
Dr Michał Sutkowski
Dr Michał SutkowskiFoto: Foto: PR24/PJ

Jak poinformowało Ministerstwo Zdrowia, minionej doby (26.12) zanotowano 5 tysięcy 29 nowych zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło 10 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - 28 osób. 19 tysięcy 554 osoby uznano za ozdrowieńców.

- Wygląda na to, że jeśli chodzi o czwartą falę, to chyba najgorsze za nami, dane są wyraźnie poprawiające się z tygodnia na tydzień, najmniej jeśli chodzi o zgony, ale jednak jest lepiej. Cały czas nie wiemy, co z omikronem, który zaatakować nas może w połowie stycznia - mówił dr Michał Sutkowski.

Piąta fala

Dodał, że zauważono już, że omikron różni się od delty. W przypadku zakażenia tym pierwszym wirusem pacjent narzeka na większy i częstszy ból gardła, a potencjalnie sytuacja może być o tyle niebezpieczna, iż nałożenie się na siebie obu wirusów może rodzić obawy, także jeśli chodzi o wydolność ochrony zdrowia.

Czytaj także:

- W czasie piątej fali może być gorzej, ale podobnie jak w poprzednich falach będziemy mieć przesunięcie w czasie, a więc pod koniec stycznia odnotujemy wyższe wartości zachorowań na omikrona. Lekarstwem są skuteczne szczepienia, a więc trzecia dawka. Jeśli jednak zakażeń będzie duża liczba, będzie efekt skali - powiedział lekarz.


Posłuchaj
24:13 PR24_mp3 2021_12_27-20-33-40.mp3 M. Sutkowski: w czasie kolejnej fali może być gorzej, pod koniec stycznia odnotujemy wyższe wartości zachorowań ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: dr Michał Sutkowski, prezes warszawskich lekarzy rodzinnych

Data emisji: 27.12.2021

Godzina: 20:33

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem