more_horiz

Szczepienia na COVID-19 co roku? Dr Sutkowski: będziemy szli w stronę endemii, nie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 16:11
- Ja sobie wyobrażam, że jeżeli będą szczepionki białkowe, być może szczepionki tradycyjne, to być może także uzyskamy możliwość, szczepienia się raz na rok - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. - Przy postępie szczepień będziemy szli w stronę endemii (COVID-19 - red.) a nie ciągle nowych fal pandemii, jak to na razie wygląda - dodał. 
Dr Michał Sutkowski przyznał, że liczy na większą dostępność szczepionek tradycyjnych, za sprawą czego będziemy szli w stronę endemii, a nie pandemii
Dr Michał Sutkowski przyznał, że liczy na większą dostępność szczepionek tradycyjnych, za sprawą czego "będziemy szli w stronę endemii, a nie pandemii"Foto: PR

Minionej doby odnotowano w Polsce 6 422 nowe zakażenia koronawirusem - poinformował w programie 1 Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Z powodu COVID-19 zmarły 3 osoby, natomiast 6 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 - wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. W niedzielę wykonano 55 752 testy na obecność koronawirusa.

- Najlepszym przygotowaniem indywidualnym jest w dalszym ciągu szczepienie, które chroni przed zachorowaniem i w dużym stopniu przed zakażeniem, a jeśli zachorujemy, to będzie przechodzić COVID-19 łagodnie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, pytany o nadejście V fali pandemii. - Powinniśmy się w gigantycznych kolejkach ustawić, gdzie się tylko da. Mamy jeszcze trzy, cztery tygodnie do rozpoczęcia problemu. To jest moment, w którym powinniśmy się zaszczepić - ocenił. 

"Będziemy szli w kierunku endemii, nie pandemii"

Zdaniem gościa "Tematu dnia", wciąż za mało Polaków jest zaszczepionych III dawką szczepionki na COVID-19. Dr Sutkowski wskazał, że ma wielu pacjentów, którzy powinni się zgłosić na III dawkę szczepionki, ale odwlekali to w czasie przez święta lub Nowy Rok.Ocenił, że wiele z tych zakażeń trafia się w piątym lub szóstym miesiącu po II dawce szczepionki, w "końcówce odporności".

Rozmówca Antoniego Trzmiela przypomniał, że szczepienia są najlepszą z dostępnych możliwości ochrony przed zakażeniem COVID-19. - Skoro nie ma lepszej możliwości, lepszej ochrony, to stosujmy tą. Ja sobie wyobrażam, że jeżeli będą szczepionki białkowe, być może szczepionki tradycyjne, to być może także uzyskamy możliwość, szczepienia się raz na rok. Przy postępie szczepień będziemy szli w stronę endemii (COVID-19 - red.) a nie ciągle nowych fal pandemii, jak to na razie wygląda - podkreślił dr Michał Sutkowski. 

Posłuchaj
21:19 Sutkowski-michal-PR24_mp3 2022_01_03-15-07-15.mp3 Dr Michał Sutkowski: przy postępie szczepień będziemy szli w stronę endemii (COVID-19 - red.) a nie ciągle nowych fal pandemii ("Temat dnia/ Gość PR24")

W rozmowie więcej o możliwych scenariuszach dalszego przebiegu pandemii COVID-19 w Polsce . Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

Czytaj także: 

"Trend spadkowy zaczyna się odwracać". Waldemar Kraska o nowych danych dotyczących zakażeń - zobacz video

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

ProwadzącyAntoni Trzmiel

Gośćdr Michał Sutkowski (prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, rzecznik Prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce)

Data emisji: 3.01.2022

Godzina emisji: 15.06


mbl

Zobacz także

Zobacz także