more_horiz

Kiedy możemy spodziewać się obniżek cen energii? Mariusz Marszałkowski wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 15:37
- Tak jak w zeszłym roku ceny surowców były bardzo niskie, tak teraz ta dźwignia została przesunięta w drugą stronę i są one bardzo wysokie - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszałkowski, redaktor BiznesAlert.pl.
Mariusz Marszałkowski o cenach surowców energetycznych.
Mariusz Marszałkowski o cenach surowców energetycznych.Foto: Shutterstock/ Zivica Kerkez

W grudniu 2021 r. Urząd Regulacji Energetyki podał, że w wyniku zatwierdzonego przez prezesa URE wzrostu stawek taryfy na gaz największego sprzedawcy PGNiG OD miesięczne rachunki gospodarstw domowych używających gazu do przygotowania posiłków wzrosną ok. 9 zł netto miesięcznie. Urząd podał też, że od 1 stycznia 2022 r. łączny średni wzrost rachunku za prąd przeciętnego gospodarstwa domowego wyniesie ok. 24 proc., co oznacza wzrost o ok. 21 zł netto miesięcznie.

Na antenie Polskiego Radia 24 Mariusz Marszałkowski zapytany o to, kiedy możemy spodziewać się obniżek cen energii, wskazał, że "to zależy od wielu czynników". - Po pierwsze od czynników, które nie są do końca zależne od tego, co my byśmy chcieli widzieć jeżeli chodzi o ceny energii - powiedział.

Ceny surowców energetycznych

- Zależą one na przykład od cen surowców energetycznych, z których wytwarza się energię elektryczną, a na chwilę obecną te ceny są bardzo wysokie, wręcz anomalnie wysokie - ocenił. Dodał, że "tak jak w zeszłym roku, o tej porze roku, ceny surowców były bardzo niskie, tak teraz ta dźwignia została przesunięta w drugą stronę i mamy bardzo wysokie ceny".

- Zarówno takich surowców jak gaz ziemny, ropa naftowa, co widzimy na stacjach benzynowych, bardzo drogi jest też węgiel - wskazał. Ocenił, że "drogie są także inne surowce, takie jak aluminium czy miedź". - To wszystko razem pokazuje, że ten globalny trend drożyzny jest istotny i jest istotny również dla energetyki - podkreślił.


Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:46 PR24_mp3 2022_01_04-14-34-17.mp3 Mariusz Marszałkowski: globalny trend drożyzny jest istotny (Polskie Radio 24)

***

AudycjaTemat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

GośćMariusz Marszałkowski, redaktor BiznesAlert.pl

Data emisji: 04.01.2022

Godzina emisji: 14.33


ZOBACZ TAKŻE: Marek Ast o reakcji na podwyżki cen energii


jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem