more_horiz

Zmiany w prawie oświatowym? Karnkowski: szkoła stała się polem walki kulturowej

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 14:00
- Mam wrażenie, że czego by minister Przemysław Czarnek nie proponował, byłoby to krytykowane przez opozycję - mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Karnkowski, socjolog, publicysta "Gazety Polskiej". 
- Każda propozycja PiS może napotykać opór - Dr K. Karnkowski o zmianie ustawy Prawo oświatowe
- Każda propozycja PiS może napotykać opór - Dr K. Karnkowski o zmianie ustawy Prawo oświatoweFoto: BonNontawat/Shutterstock

Sejmowe komisje, które procedowały nad projektem nowelizacji ustawy "Prawo oświatowe", zmierzającej do wzmocnienia roli kuratorów oświaty, wprowadziły do niego kilka poprawek, m.in. dotyczących organizacji harcerskich i komisji konkursowych. Przyjęte poprawki zgłosili posłowie PiS. Połączone komisje odrzuciły wnioski opozycji o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, o wysłuchanie publiczne i o skierowanie projektu do prac w podkomisji.

- Mam wrażenie, że czego by minister Czarnek nie proponował, byłoby to krytykowane przez opozycję. Wiemy, że środowisko nauczycielskie wobec rządów prawicowych, jest sceptyczne i w większości reprezentuje poglądy lewicowe. Każda propozycja PiS będzie się spotykać więc z odrzuceniem, a szkoła stała się polem walki kulturowej - powiedział gość PR24.

"Wtłoczyć swoje poglądy lewicowe"

Zgodnie z projektem, jeśli dyrektor szkoły lub placówki oświatowej nie zrealizuje zaleceń wydanych przez kuratora oświaty, będzie on mógł wezwać go do wyjaśnienia, dlaczego tego nie zrobił. Jeśli dyrektor nadal nie będzie realizował zaleceń, kurator może wystąpić do organu prowadzącego szkołę lub placówkę z wnioskiem o odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego, bez wypowiedzenia. Opozycja zarzuca rządowi, że w taki sposób chce "wychować wyborców PiS".

- Pamiętajmy, że jeśli nauczyciel będzie mieć mocną pozycję w środowisku nauczycielskim, szkolnym, będzie on działał po swojemu. Trudno sobie wyobrazić więc, że nauczyciel będzie wtedy działał wbrew sobie. Sam pamiętam nauczycieli, którzy bardzo chcieli uczniom wtłoczyć w głowy swoje poglądy - zauważył dr Krzysztof Karnkowski.

Posłuchaj
21:34 PR24_mp3 2022_01_05-13-07-35.mp3 - Każda propozycja PiS może napotykać opór - Dr K. Karnkowski o zmianie ustawy Prawo oświatowe ("Gość PR24")

Czytaj także:

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: dr Krzysztof Karnkowski (socjolog, publicysta "Gazety Polskiej")

Data emisji: 05.01.2021

Godzina: 13:07


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem