X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Niższe pensje niektórych nauczycieli. Wiceminister wyjaśnia, na czym polegał problem

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 18:33
- Przytłaczająca większość nauczycieli otrzymała wynagrodzenia takie same jak ubiegłym roku bądź nawet wyższe. Natomiast niewielka część pedagogów musiała złożyć oświadczenie, że nie chce korzystać z ulgi dla klasy średniej bądź nie złożyła PIT-u dwójki - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
Dariusz Piontkowski
Dariusz PiontkowskiFoto: PR24/AK

Część nauczycieli i służb mundurowych otrzymało mniejsze wypłaty. Błąd nie ominął także niektórych emerytów, którzy także otrzymali mniej pieniędzy. Do sytuacji odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 Dariusz Piontkowski. 

Jak wskazał "przytłaczająca większość nauczycieli otrzymała wynagrodzenia takie same jak ubiegłym roku bądź nawet wyższe, ponieważ kwota wolna od podatku jest wyższa". - Natomiast niewielka część nauczycieli musiała złożyć oświadczenie, że nie chce korzystać z ulgi dla klasy średniej bądź nie złożyła PIT-u dwójki - powiedział Dariusz Piontkowski.

"Mogło się pojawić niższe wynagrodzenie" 

Wiceminister edukacji i nauki wyjaśnił, że "to znaczy, że nie chce rozliczenia tej kwoty wolnej od podatku co miesiąc, tylko będzie miała to rozliczone na koniec roku". - Stąd u niektórych mogło się pojawić niższe wynagrodzenie niż w poprzednich miesiącach - dodał.

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że "ci nauczyciele, którzy będą chcieli rozliczać się co miesiąc, będą mogli złożyć PIT dwa i wszystko wróci do normy". - Będą otrzymywali takie samo bądź wyższe wynagrodzenie niż w grudniu ubiegłego roku - mówił wiceminister.

- Totalna opozycja zawsze mówi, że wszystko jest niedobrze. Popełniono po prostu błędy księgowe, podatkowe, być może niektórzy księgowi źle zinterpretowali przepisy, ale jest możliwość korekty i wszystko wróci do normy - stwierdził Dariusz Piontkowski.

Posłuchaj
09:45 dariusz piontkowski.mp3 Dariusz Piontkowski o wynagrodzeniach dla nauczycieli (Temat dnia/Gość PR24) 

Zapewnienia strony rządowej

Na sobotniej konferencji prasowej Piotr Müller zapewniał, że żadna osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę i zarabiająca do 12 800 zł brutto "na tej reformie nie traci". Zyskają natomiast emeryci i renciści.

Zapewnił, że "osoby, które otrzymały niższe świadczenia w związku z obowiązującymi przepisami, otrzymają zwrot, tak, by ta ulga była stosowana od początku roku".

Rzecznik rządu odniósł się także do wynagrodzeń nauczycieli akademickich - "specyficznej grupy, która ma wyższe koszty uzyskania przychodu". - Potrzebna jest drobna zmiana, która spowoduje, że faktycznie ten efekt do 12 800 zł będzie w pełni stosowany do tej grupy - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Dariusz Piontkowski (wiceminister edukacji i nauki)

Data emisji: 08.01.2022

Godzina emisji: 17.35

PR24/nt

Czytaj także

"Bardzo niewielka skala". Wiceminister edukacji o przypadkach spadku wynagrodzeń dla nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 09:09
Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski powiedział w w TV Republika, że "zmiany podatkowe, które obowiązują od 1 stycznia, są neutralne lub korzystne dla zdecydowanej większości Polaków, także dla nauczycieli".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Romanowski: na wprowadzeniu Polskiego Ładu zyska 18 mln Polaków

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 11:19
- Zdecydowana większość Polaków - 18 mln osób zarabiających czy będących na emeryturze - zyska na Polskim Ładzie - podkreślił w Polskim Radiu 24 wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski. Gośćmi audycji byli także: wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski, Paweł Kowal (KO) i Marek Sawicki (PSL). 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Taka sytuacja więcej już się nie powtórzy". Maląg o zamieszaniu z wypłatami dla nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 13:04
Część nauczycieli i służb mundurowych otrzymało mniejsze wypłaty. Błąd nie ominął także emerytów, którzy także otrzymali mniej pieniędzy. W Polskim Radiu 24 minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wyjaśniła wszystkie wątpliwości dotyczące Polskiego Ładu.
rozwiń zwiń