more_horiz

Wzrost cen prądu i gazu. Woźniak: przyczyną odbicie po pandemii i zamrożenie taryf w 2018 roku

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 12:53
Od 1 stycznia 2022 r. w życie weszły nowe taryfy sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej. Co za tym idzie, płacimy więcej. Dlaczego? Jak powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Woźniak, były podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska, były główny geolog kraju i były prezes PGNiG, główną przyczyną jest rynek.
Zdaniem Piotra Woźniaka, nie należy demonizować ETS-u ani Gazpromu
Zdaniem Piotra Woźniaka, nie należy demonizować ETS-u ani GazpromuFoto: west cowboy/shutterstock

- Nie należy demonizować ETS-u ani Gazpromu. Wpływ jednego i drugiego był przez nas rozumiany bardzo dobrze od dawna, natomiast wzrost koniunktury na rynku po okresie spowolnienia pandemicznego na świecie był gigantyczny - powiedział.

Jak przekazał były podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska, rynek odbił po okresie spowolnienia bardzo szybko, przez co popyt na wszystkie nośniki energii wzrósł w sposób skokowy. 

Czynnik odpowiedzialny za wzrost cen w Polsce

Zdaniem Piotra Woźniaka, oprócz głównych przyczyn wzrostu cen w naszym kraju, dodatkowo odpowiedzialne za wysokie opłaty jest opóźnienie wprowadzenia regulacji.

- Podwyżki cen energii elektrycznej i gazu zostały ograniczone dekretem sejmowym, czyli ustawą, przez co wyjęto kompetencje naszemu Urzędowi Regulacji Energetyki, który rozpatruje wnioski o podwyżki - tłumaczy.

Jak wyjaśnił, te kompetencje zabrano w 2018 roku. Zdaniem Piotra Woźniaka i tak podwyżki by nas czekały, ale nie byłyby tak gwałtowne jak obecnie, tylko wdrażane stopniowo co roku.

- Nie sięgnęłyby takich poziomów - powiedział. - Decyzją Sejmu ceny zostały zamrożone na poziomach z roku 2018. Opóźnienie tych podwyżek skumulowało się, gdy przestały obowiązywać te regulacje (...) i skutkowało to tak ogromnymi podwyżkami, jakie mamy teraz - podkreślił.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
23:13 PR24_mp3 2022_01_09-11-33-42.mp3 Piotr Woźniak o podwyżkach cen energii (Temat dnia)

* * *

Audycja: Temat dnia

Prowadzący: Krzysztof Grzybowski

Gość: Piotr Woźniak (były podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska, były główny geolog kraju i były prezes PGNiG)

Data emisji: 09.01.2022

Godzina emisji: 11.33

bf


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem