X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Sąd umorzył sprawę Jakuba Żulczyka. Prof. Bartłomiej Biskup: przykład powinien iść z góry

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 09:55
- Organy władzy sądowniczej, władzy wykonawczej czy ustawodawczej powinny dawać przykład. Od tego się wszystko zaczyna - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Bartłomiej Biskup, politolog (UW).

Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył sprawę pisarza Jakuba Żulczyka oskarżonego o znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy. Przepis dotyczący znieważenia głowy państwa nie powinien wykluczać prawa do formułowania krytycznych, nawet bardzo ostrych ocen, o ile służą one debacie publicznej - uzasadniał sąd. Jak podkreślono, Żulczyk nie popełnił przestępstwa, a czyn, którego się dopuścił, ma znikomą szkodliwość społeczną. Wyrok jest nieprawomocny.

Na antenie Polskiego Radia wyrok sądu skomentował prof. Bartłomiej Biskup. Jak wskazał politolog, sam "nie widzi powodu do tego, aby obrażać ludzi". - Wszystko zależy od kultury osobistej, od tego, jak ludzie postrzegają swoje miejsce i też cenę swoją i innych osób - wyjaśnił i dodał, że "rzeczywiście politycy są bardziej narażeni na inwektywy". 

"Sprawa jednostkowego wyroku"

Zapytany o to, czy w takim razie na podstawie wspomnianego wyroku, obecnie można używać takich słów w przestrzeni publicznej i nie traktować ich jako inwektywy, wskazał, że "no nie do końca". - W Polsce nie ma prawa precedensu i jeden wyrok nie stanowi zmiany prawa i na niego nie można się powoływać tak jak na przykład w USA - zaznaczył. - Wydaje mi się więc, że to jest jakaś jednostkowa sprawa jednostkowego wyroku - dodał.

Podkreślił jednak, że "przykład powinien iść z góry, od różnych organów państwa". - Od organów władzy sądowniczej, władzy wykonawczej czy ustawodawczej - ocenił. - Od tego się wszystko zaczyna - zaznaczył.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:41 PR24_mp3 2022_01_14-07-55-53.mp3 Prof. Bartłomiej Biskup: jeden wyrok nie stanowi zmiany prawa (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: prof. Bartłomiej Biskup, politolog (UW)

Data emisji: 14.01.2022

Godzina emisji: 07.55


jb

Czytaj także

"To legitymizowanie nienawiści". Kaleta o umorzeniu sprawy Żulczyka

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 15:03
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta odnosząc się do decyzji warszawskiego sądu o umorzeniu sprawy pisarza Jakuba Żulczyka, oskarżonego o znieważenie prezydenta w mediach społecznościowych, wskazał, że jest to "psucie debaty publicznej, legitymizowanie nienawiści, które odbije się też na sędziach".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podobnie orzekał ws. Żulczyka i Lempart. Kim jest sędzia, który umorzył sprawę pisarza?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 15:32
Sędzia Tomasz Grochowicz z Sądu Okręgowego w Warszawie, który wydał dziś kontrowersyjną decyzję dotyczącą Jakuba Żulczyka już wcześniej orzekał w sposób, który budził wiele kontrowersji - informuje portal wpolityce.pl.
rozwiń zwiń