more_horiz

"Wprowadza porządek w szkole". Minister edukacji o Lex Czarnek

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 16:30
 - Nie wolno ideologizować, indoktrynować i demoralizować dzieci, zabrania tego konstytucja. Ustawa daje realne narzędzia kuratorowi, aby temu się przeciwstawić - mówił w Polskim Radiu 24 minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, komentując założenia nowelizacji Prawa oświatowego, tzw. Lex Czarnek, które przyjął Sejm.
Przemysław Czarnek
Przemysław CzarnekFoto: PR24/DB

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy Prawo oświatowe, zakładającą m.in. wzmocnienie roli kuratorów oświaty oraz zmianę zasad funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych. 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że kuratorzy oświaty od kilkudziesięciu lat mają nadzór nad treściami, które są przekazywane w poszczególnych przedmiotach. - Taka jest ich rola jako nadzoru pedagogicznego, nie tworzy się dla nich wszechwładzy. Natomiast wyjaśnijmy sobie raz na zawsze, o co chodzi środowiskom lewicowo-liberalnym, które krytykują tę ustawę. Oni upolitycznili szkołę, czego najlepszy przykład dał prezydent Rafał Trzaskowski w Warszawie, który wykorzystuje narzędzia edukacyjne, by przekazywać rodzicom uczniów listy o charakterze politycznym. Problem jest w tym, że ludzie lewicy mają bzika na punkcie twardej edukacji seksualnej, którą próbują demoralizować dzieci i młodzież. Sprzeciwiamy się temu, nie wolno ideologizować, indoktrynować i demoralizować dzieci, tego zabrania konstytucja. Ustawa daje realne narzędzia kuratorowi, aby temu się przeciwstawić - powiedział Przemysław Czarnek. 

Zgodnie z nowelizacją dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek, nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje, uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. - Jeśli będzie to program demoralizujący, to będę żądał od kuratorów, by skutecznie sprzeciwili się wejściu do szkoły organizacjom je propagującym - wyjaśnił minister nauki i edukacji. 

Przemysław Czarnek tłumaczył, że kłamstwem jest jakoby zgodnie z ustawą kuratorzy mogli dowolnie odwoływać dyrektorów szkół. - W dalszym ciągu dyrektorzy szkół będą wybierani przez komisję konkursową, która składa się z trzynastu osób, w tym trzech przedstawicieli kuratorium. W jaki sposób trzema głosami mieliby przezwyciężyć wolę pozostałych członków? Argumenty podnoszone w tej sprawie to totalna bzdura. Zdarzają się jednak sytuacje, że komisja nie może wybrać dyrektora szkoły. Wójt lub prezydent mógł wtedy samodzielnie wskazać kandydata. W momencie wejścia w życie ustawy nie straci tego uprawnienia, ale po pozytywnym uzgodnieniu z kuratorem. Mamy dwuwładzę w szkole i powinno to być respektowane. Nie może ona polegać na tym, że przewagę zyskuje jeden lub drugi organ - mówił minister edukacji. 

Posłuchaj
23:07 PR24 2022_01_16-15-32-58.mp3 Minister Przemysław Czarnek gościem Magdaleny Złotnickiej 

Zaznaczył również, że nie ma nic przeciwko publicystycznemu określeniu Lex Czarnek. - To jest bardzo dobra ustawa, wprowadza w końcu porządek w dwuwładzy w szkole. Nazwa Lex Czarnek nie przeszkadza mi, a nawet przynosi zaszczyt - podsumował Przemysław Czarnek. 

Nowelizacja ustawy Prawo oświatowe trafi teraz do Senatu.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: Przemysław Czarnek (minister edukacji i nauki)
Data emisji: 16.01.2022
Godzina emisji: 15.35

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem