more_horiz

"Ten pakiet jest tak niebezpieczny, że trzeba złamać jego kręgosłup". Anna Zalewska o "Fit for 55"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 15:55
- Polski rząd i eurodeputowani sugerują rozwiązania, które będą powodowały bezwzględne zawetowanie co najmniej pięciu dokumentów. Pakiet "Fit for 55" jest tak niebezpieczny, że jego kręgosłup trzeba złamać - powiedziała w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Anna Zalewska.
Anna Zalewska
Anna ZalewskaFoto: PR24

W lipcu 2021 roku Komisja Europejska przedstawiła i opublikowała pakiet przepisów, które mają pozwolić na osiągnięcie przez Unię Europejską neutralności klimatycznej do 2050 roku. Pakiet "Fit for 55" ma doprowadzić do tego, że do 2030 roku UE zmniejszy emisję dwutlenku węgla o 55 proc. w stosunku do poziomu z 1990 roku. Za zaprezentowany pakiet przepisów odpowiada Frans Timmermans.

Zdaniem rozmówczyni PR24 za chęcią wprowadzenia pakietu "Fit for 55" stoją "polityczne i biznesowe decyzje", a po wyliczeniach okazuje się, że gdyby rozwiązania w nim zawarte weszły w życie, to przyczyni się to do zubożenia społeczeństw i państw. 

- Bogaci będą bardziej bogaci, a biedni jeszcze biedniejsi. Mówimy tu o obywatelach Europy, a także o poszczególnych państwach - podkreśliła Anna Zalewska. 

"Nie godzą się na dalszą drożyznę"

Według niej "wielu europarlamentarzystów to reprezentanci różnego rodzaju lobby, które ma między innymi zarobić na pakiecie Fit for 55". Jak argumentowała europoseł, przywódcy, którzy biorą udział w Radzie Europejskiej, mają sygnały od swoich obywateli, że nie godzą się oni na dalszą drożyznę. - Przywódcy zaczynają liczyć i analizować - stwierdziła polityk. 

Zaznaczyła, że "polski rząd i eurodeputowani sugerują rozwiązania, które będą powodowały bezwzględne zawetowanie co najmniej pięciu dokumentów". - Ten pakiet jest tak niebezpieczny, że jego kręgosłup trzeba złamać. Jesteśmy dopiero na początku rozmów w komisjach Parlamentu Europejskiego - podsumowała. 

"Fit for 55" będzie wymagać inwestycji szacowanych na około 500 mld euro rocznie do 2030 roku. To o około 350 mld euro więcej niż w latach 2011-2020.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
20:37 PR24 2022_01_18-15-07-17.mp3 Anna Zalewska o "Fit for 55" (Temat dnia) 

***

Audycja: "Temat dnia"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Anna Zalewska (europoseł PiS) 

Data emisji: 18.01.2022

Godzina emisji: 15.06

bartos

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem