"Wystawia Europę na rosyjskie naciski". Dr Dawid Piekarz o polityce energetycznej

- Polityka gazowa oparta o dostawy z Rosji przez Nord Stream 2 niestety wystawia Europę na naciski rosyjskie. Zwróćmy uwagę, że Niemcy mówili, że nie ma niebezpieczeństwa, a tu się okazało, że gazociąg jeszcze nie został uruchomiony, a Rosja już po tę broń sięgnęła - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego dr Dawid Piekarz.

2022-01-25, 11:50

"Wystawia Europę na rosyjskie naciski". Dr Dawid Piekarz o polityce energetycznej
Dr Dawid Piekarz zaznaczył, że "polityka gazowa Niemiec i NS jest projektem geopolitycznym, który ma im gwarantować rolę hegemona gospodarczego w Europie". Foto: Oil and Gas Photographer/Shutterstock

Unia Europejska zagroziła Rosji surowymi sankcjami gospodarczymi w przypadku kolejnej inwazji na Ukrainę. Wspólne oświadczenie zaakceptowali ministrowie spraw zagranicznych 27 krajów na spotkaniu w Brukseli. Korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka wskazała, że "część krajów naszego regionu, w tym Polska, uważa, że surowe sankcje gospodarcze jak najbardziej wchodzą w grę, w tym zablokowanie Nord Streamu 2, ale tu mamy głosy, chociażby Niemiec czy Austrii, które nie są do tego chętne". 

Kwestie bezpieczeństwa energetycznego w Europie, polityki energetycznej w UE, a także chęci wzmacniania pozycji gospodarczej przy pomocy gazociągu NS2 przez Niemców omówił na antenie Polskiego Radia 24 ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego z Instytutu Staszica dr Dawid Piekarz.

"Europa sama się w tym położeniu ustawiła"

W jego ocenie "obecnie Europa niestety ma jeden z najgorszych stanów bezpieczeństwa energetycznego, jaki można sobie wyobrazić". - Z jednej strony wynika to z bardzo agresywnej polityki Rosji w stosunku do Europy w kwestii naruszania bezpieczeństwa energetycznego, ale z drugiej strony Europa sama się w tym położeniu ustawiła - zaznaczył gość audycji.

- Polityka gazowa oparta o dostawy z Rosji przez Nord Stream 2 niestety wystawia Europę na naciski rosyjskie. Zwróćmy uwagę, że Niemcy mówili, że nie ma niebezpieczeństwa, a tu się okazało, że gazociąg jeszcze nie został uruchomiony, a Rosja już po tę broń sięgnęła - zauważył. 

REKLAMA

NS2 drogą do hegemonii Niemiec w Europie

Jak zaznaczył ekspert, "Niemcy, będąc potęgą gospodarczą, chcą jeszcze swoją pozycję mocarstwową w gospodarce powiększać". - W kontekście NS2 Niemcy mają bardzo korzystny kontrakt z Rosją, do tego stopnia, że opłacało im się odsprzedawać ten gaz dalej, innym krajom - stwierdził gość PR24.

Dr Dawid Piekarz powiedział, że "są dwie dziedziny - handel bronią i handel energią - gdzie nie da się rozdzielić biznesu od polityki". - Polityka gazowa Niemiec i Nord Stream, wbrew temu, co mówią Niemcy, to projekt geopolityczny, który ma im gwarantować rolę hegemona gospodarczego w Europie - podkreślił ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego.

Posłuchaj

Dr Dawid Piekarz o bezpieczeństwie energetycznym w Europie ("Temat dnia / Gość PR24") 20:49
+
Dodaj do playlisty

Kongresmen Demokratów Mike Quigley zaznaczył, że administracja Joe Bidena powinna przedsięwziąć dodatkowe kroki, m.in. nałożyć dodatkowe sankcje przeciwko gazociągowi NS2. Projekt dodatkowych restrykcji wobec operatora gazociągu NS2 został odrzucony w styczniu w Senacie za sprawą głosu większości senatorów demokratycznych. Obecnie w izbie tej trwają negocjacje dotyczące szerokiego pakietu dotkliwych sankcji gospodarczych - w tym tych przeciwko NS2 - nazwanego "matką wszystkich sankcji".

Większość Demokratów chce jednak, by restrykcje zostały nałożone tylko w przypadku wznowienia agresji Rosji przeciwko Ukrainie, by nie tracić "czynnika odstraszania", podczas gdy większość Republikanów stoi na stanowisku, że przynajmniej część sankcji powinna zostać nałożona już teraz, by zademonstrować Kremlowi stanowczość polityki USA.

REKLAMA

Czytaj również:

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: dr Dawid Piekarz (ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego, Instytut Staszica)
Data emisji: 25.01.2022
Godzina emisji: 10.09

IAR/PAP/nt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej