more_horiz

USA rozważają wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Gen. Polko: solidarność wzięła górę

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 15:24
- Stany Zjednoczone solidarnie pokazują, że tym razem potencjalny atak Rosji na Ukrainę nie pozostanie bez odpowiedzi. Rosjanom nie będzie tak łatwo jak wtedy, kiedy przygotowali aneksję Krymu, zaczęli destabilizować Donbas. Solidarność europejska, amerykańska, NATO-wska wzięła górę - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 były wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Roman Polko.
Gen. Roman Polko zaznaczył, że podniesienie amerykańskich żołnierzy w stan gotowości ma realne przełożenie na sytuację na wschód od granic Polski
Gen. Roman Polko zaznaczył, że podniesienie amerykańskich żołnierzy w stan gotowości "ma realne przełożenie" na sytuację na wschód od granic PolskiFoto: shutterstock/Bumble Dee

W związku z groźbą rosyjskiej inwazji na Ukrainę Stany Zjednoczone stawiają w stan podwyższonej gotowości 8 i pół tysiąca żołnierzy. Amerykańskie wojska mają wesprzeć kraje wschodniej flanki NATO w razie zagrożenia ich bezpieczeństwa. Pentagon zastrzega, że ostateczna decyzja o ich rozlokowaniu jeszcze nie zapadła. - Nasze przywiązanie do bezpieczeństwa sojuszników z NATO i artykułu piątego jest niepodważalne - mówił rzecznik Pentagonu John Kirby.

"Solidarność wzięła górę"

Gen. Roman Polko ocenił, że podniesienie amerykańskich żołnierzy w stan gotowości "ma realne przełożenie" na sytuację na wschód od granic Polski. - Stany Zjednoczone solidarnie pokazują, że tym razem potencjalny atak Rosji na Ukrainę nie pozostanie bez odpowiedzi. Rosjanom nie będzie tak łatwo jak wtedy, kiedy przygotowali aneksję Krymu, zaczęli destabilizować Donbas. Solidarność europejska, amerykańska, NATO-wska wzięła górę - zaznaczył były dowódca GROM. 

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że "Władimirowi Putinowi nie udała się strategia zajęcia Europy koronawirusem, migrantami czy problemami z cenami gazu". - Musi się zmierzyć z tym wyzwaniem, jakim są siły NATO-wskie, jak podniesiony stan wyższej gotowości i które w sposób czynny będą pomagały Ukrainie w odparciu ewentualnej agresji - powiedział gen. Roman Polko. 

Jak szybko nadeszłaby pomoc?

- Przerzucenie wojsk ze Stanów Zjednoczonych to jest jednak kwestia kilkunastu dni. To nie jest tak łatwo, jak Putinowi, który jest na miejscu, gdzie wojska rosyjskie cały czas prowadzą manewry i rzeczywiście w krótkim czasie z tych 120 tys. może być 300 tys. żołnierzy rosyjskich - ocenił. 

Były wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego wyjaśnił, że "właśnie stąd też podniesienie stanu gotowości bojowej". - Jednostki amerykańskie pewnie szykują się do przerzutu na terytorium Europy, gdyby zaszła taka potrzeba. Oczywiście mówię o siłach lądowych, bo siły powietrze są w stanie w bardzo krótkim czasie przemieścić się na terytorium Europy, gdzie bazy, które są ich w stanie przyjąć, są już w gotowości - powiedział gość audycji.

- Myślę, że Rosja zdaje sobie z tego sprawę, co prawda ona okrążyła Ukrainę, ale przy tym zagrożeniu, które wygenerowała to również kraje neutralne takie jak Finlandia, Szwecja, nie mówiąc już o krajach Unii Europejskiej z pewnością nie pozostaną bezczynne i nie pozwolą rozpędzić się Władimirowi Putinowi - podkreślił gen. Roman Polko. 

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
23:17 PR24_mp3 2022_01_25-13-34-53_POLKO.mp3 Gen. Roman Polko o gotowości bojowej wojsk amerykańskich do przerzutu do Europy ("Temat dnia / Gość PR24") 

***

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel 
Gość: gen. Roman Polko (były wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, były dowódca GROM)
Data emisji: 25.01.2022
Godzina emisji: 13.33

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem