more_horiz

"Niektóre z jego wyroków są obrazą dla inteligencji". Legutko o orzeczeniu TSUE

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 15:10
- Narzędzia obchodzenia prawa przez instytucje europejskie i służące do walki z rządem w Warszawie, wzbogaciły się - tak o orzeczeniu TSUE mówił w Polskim Radiu 24 Ryszard Legutko, poseł do Parlamentu Europejskiego z ramienia PiS.
- Niektóre z jego wyroków są obrazą dla inteligencji - Prof. R. Legutko o orzeczeniu TSUE
- Niektóre z jego wyroków są obrazą dla inteligencji - Prof. R. Legutko o orzeczeniu TSUEFoto: Katarzyna Czerwińska (Senat Rzeczypospolitej Polskiej/CC BY-SA 3.0 pl

Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu uznał za zgodne z unijnym prawem przepisy uzależniające wypłatę funduszy od kwestii związanych z praworządnością. Sędziowie oddalili tym samym skargi Polski i Węgier na mechanizm warunkowości. Warszawa i Budapeszt wnosiły o stwierdzenie nieważności rozporządzenia.

- Od pewnego czasu nie jestem zaskoczony orzeczeniami TSUE, bo kiedy zacząłem śledzić sprawę to zorientowałem się, że jest to instytucja, która wspiera inne instytucje europejskie, ani razu nie wypowiedziała się bowiem przeciw np. Komisji, a niektóre z wyroków są nawet zdumiewające i są obrazą dla inteligencji - powiedział Ryszard Legutko.

"Rozliczamy się w zgodzie z regułami"

Eurodeputowany PiS dodał, że sytuacja jest trudna nie tylko dlatego, że powyższe rozstrzygnięcie w ogóle nastąpiło, ponieważ w sformułowaniu tego wyroku jest mowa o poważnym zagrożeniu i samej możliwości dokonania czegoś co może być uznane za niezgodne z prawe.

- Polska jeśli chodzi o finanse ma konto absolutnie czyste, nie mamy zaszłości i rozliczamy się w zgodzie z regułami. Ponieważ jednak instytucje europejskie nawet obchodzą traktaty, to mogę sobie wyobrazić, że np. z powodu zakazu aborcji zostaniemy pociągnięci do odpowiedzialności - dodał gość PR24.

Czytaj także:

Sędziowie Trybunału Sprawiedliwości uznali, że mechanizm został przyjęty na właściwej podstawie prawnej, zachowuje spójność z procedurą ustanowioną artykułu 7. unijnego traktatu i nie przekracza granic kompetencji przyznanych Unii, a także szanuje zasadę pewności prawa.

Ponadto sędziowie stwierdzili, że procedurę przewidzianą w przepisach można zainicjować tylko wtedy, gdy istnieją uzasadnione powody, by uznać nie tylko, że w danym państwie doszło do naruszeń zasad państwa prawa, ale przede wszystkim, że naruszenia te wpływają lub stwarzają poważne ryzyko wpływu na należyte zarządzanie finansami w ramach budżetu Unii lub na ochronę jej interesów państwowych. W ten sposób sędziowie odpowiedzieli na podnoszone przez Polskę zarzuty.


Posłuchaj
23:31 _PR24_AAC 2022_02_16-14-33-04.mp3 - Niektóre z jego wyroków są obrazą dla inteligencji - Prof. R. Legutko o orzeczeniu TSUE ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Ryszard Legutko (eurodeputowany, PiS)

Data emisji: 16.02.2022

Godzina: 14:33 

Zobacz także

Zobacz także