Sprawa samolotów dla Ukrainy. Dr Wyszyński: Polska postąpiła roztropnie
- Jeżeli przekazanie samolotów miałoby się odbyć w ramach NATO (…), to występowalibyśmy tu jako cały sojusz. Próg wejścia do kolejnego etapu tej geopolitycznej gry byłby dla Rosji dużo większy - powiedział dr Łukasz Wyszyński (Akademia Marynarki Wojennej).
2022-03-10, 14:55
Szef Pentagonu Lloyd Austin przekazał ministrowi obrony narodowej Mariuszowi Błaszczakowi, że USA nie wspierają przekazania dodatkowych samolotów Ukrainie i nie chcą ich mieć w swojej dyspozycji - powiedział w środę rzecznik Pentagonu John Kirby. Dodał, że USA uważają, iż MiG-i nie zwiększą znacząco ukraińskich zdolności, a ich przekazanie może być poczytane przez Rosję za eskalację.
NATO nie chce być stroną konfliktu na Ukrainie
Dr Łukasz Wyszyński komentował spór o przekazanie samolotów bojowych Ukrainie. - Zachód rzeczywiście wokół konfliktu na Ukrainie skonsolidował się i podtrzymał swoją jedność, ale już wtedy zaznaczano, że NATO nie będzie stroną tego konfliktu, nie zaangażuje się militarnie na Ukrainie. W tym momencie rozmowa o przekazaniu myśliwców wielozadaniowych niewątpliwie byłaby odebrana jako danie instrumentarium stronie ukraińskiej nie tylko do tego, by się bronić, ale i skutecznie atakować siły przeciwnika czy skutecznie uderzać np. na linie zaopatrzeniowe - ocenił.
Zwiększenie zagrożenie naszego państwa
- Putin zaraz po rozpoczęciu wojny stwierdził, że będzie reagował w sposób zdecydowany, "w sposób, którego świat jeszcze nie widział", wobec państw, które będą się starały w ten konflikt zaangażować, poza Ukrainą. Przekazanie tych MiG-ów, tak jak tego chciała strona amerykańska, przez Polskę w sposób oczywisty zwiększyłoby zagrożenie naszego państwa, strona rosyjska mogłaby uznać, że w ty momencie bardzo mocno zaangażowaliśmy się we wsparcie strony ukraińskiej (…). Co gorsza, pojawiły się informacje, że te samoloty mogłyby operować z polskich lotnisk. Dobrze się stało, że zostało to szybko zdementowane - powiedział ekspert.
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
REKLAMA
"Niejednoznaczność strategiczna"
Gość audycji zwracał uwagę, że w sytuacji, gdyby przekazanie samolotów było jednostronną decyzją Polski, Rosjanie mogliby to potraktować jako bardzo wrogie zachowanie. - Bałbym się sytuacji, w której Polska znalazłaby się w pewnej niejednoznaczności strategicznej, nie byłoby jednoznacznej sytuacji także po stronie NATO. Tu uwypukliły się interesy poszczególnych państw sojuszu, a strona polska postąpiła bardzo roztropnie, pokazując, że cały czas jesteśmy gotowi do wsparcia, ale to musi być wsparcie międzynarodowe - podkreślał dr Łukasz Wyszyński.
Posłuchaj
Polska propozycja przewidywała, że USA mogłyby dostarczać myśliwce na Ukrainę, której piloci szkolą się na tego typu samolotach. Jednak, jak skomentował rzecznik Pentagonu John Kirby, perspektywa samolotów wlatujących w ukraińską przestrzeń powietrzną z bazy USA-NATO budziłaby poważne obawy dla całego Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Więcej w zapisie audycji.
REKLAMA
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: dr Łukasz Wyszyński
Data emisji: 10.03.2022
REKLAMA
Godzina emisji: 11.41
PR24/ka
REKLAMA