"Polska może być prymusem i jednocześnie uniezależnić się od Rosji". Jakóbik o transformacji energetycznej
- Oficjalna unijna polityka zachęcała do dywersyfikacji, natomiast nie wszyscy ją realizowali. W Polsce od dawna rozwijane są alternatywne źródła dostaw, LNG z USA i Kataru, dostawy gazu z Norwegii dzięki Baltic Pipe, budowa pływającego terminalu w Zatoce Gdańskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl.
2022-03-28, 14:37
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska będzie jednym z pierwszych państw Unii Europejskiej, który całkowicie odejdzie i od importu rosyjskiej ropy, węgla i gazu. Jeśli chodzi o gaz, to według szefa rządu uniezależnienie może nastąpić "do trzeciego kwartału" tego roku.
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 rewolucji nie będzie, bo nie musi być. - Polska już dawno chciała porzucić surowce z Rosji i działała w tym kierunku. Najpewniej dojdzie do przyspieszenia, być może pojawiły się nowe pomysły. Mieliśmy porzucić gaz z Rosji wraz z kontraktem jamalskim, który kończy się pod koniec 2022 roku. Moglibyśmy już teraz do tego doprowadzić, ale bez embarga UE kontrakt zostanie doprowadzony do końca. Połowa ropy w Polsce cały czas pochodzi z Rosji. Polskie spółki były gotowe na embargo, nie są gotowe na unilateralne zerwanie kontraktów. Polskiej energetyce nie jest potrzebny rosyjski węgiel. Potrzebny jest on w ciepłownictwie. Jego transformacja, rozwój OZE może być sposobem na to, żeby zmniejszyć zapotrzebowanie na ten surowiec. Do tego od dawna w Polsce rozwijane są alternatywne źródła dostaw, LNG z USA i Kataru, dostawy gazu z Norwegii dzięki Baltic Pipe, przyspieszenie budowy pływającego terminalu w Zatoce Gdańskiej. To spowoduje, że Polska może stać się prymusem transformacji energetycznej i jednocześnie uniezależnienia od Rosji. Oficjalna unijna polityka zachęcała do dywersyfikacji, natomiast nie wszyscy ją realizowali - powiedział Wojciech Jakóbik.
Energia atomowa
Polska podjęła kroki ws. energii atomowej jeszcze przed wybuchem wojny na Ukrainie. - Budowy dużej elektrowni atomowej nie da się przyspieszyć. Decyzja w tej sprawie ma zapaść jeszcze w tym roku i ważne, żeby nie było opóźnień. Ciekawą propozycją są małe reaktory jądrowe, ale one wciąż nie funkcjonują na rynku. Warto kibicować polskim firmom, które szukają tej technologii. W sprawie atomu mamy też w Polsce konsensus polityczny, żadne licząca się siła nie kwestionuje tej potrzeby - przypomniał Jakóbik.
REKLAMA
Na razie nie zapadła decyzja ws. partnera technologicznego, który miałby wybudować w Polsce elektrownię atomową. - W grze cały czas są firmy z Francji i Korei Południowej. Natomiast wybór w odniesieniu do energetyki jądrowej to nie tylko biznes, ale też polityka. Amerykanie, Francuzi i Koreańczycy są w stanie zbudować bezpieczny atom w Polsce. Do rozstrzygnięcia pozostaje ilość korzyści politycznych, wypływających z tego, że wejdziemy we współpracę na kilkadziesiąt lat. Jeden reaktor działa 80 lat, wygaszany jest przez kolejne. Zapisujemy się na prawie wiek współpracy jądrowej z danym partnerem. Amerykanie mają wiele przewag, na czele z zaangażowaniem w realizację art. 5 NATO, który jest dla nich świętością - podsumował gość PR24.
Posłuchaj
Szczegóły rozwiązań dotyczących odchodzenia Polski od importu rosyjskiej ropy, węgla i gazu premier Mateusz Morawiecki ma przedstawić jeszcze w tym tygodniu.
***
REKLAMA
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: Wojciech Jakóbik (redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl)
Data emisji: 28.03.2022
REKLAMA
Godzina: 13.06
PR24
REKLAMA