Kolejny wybuch metanu w kopalni Pniówek. Dr Steinhoff: jedna z większych katastrof w polskim górnictwie

2022-04-22, 12:11

Kolejny wybuch metanu w kopalni Pniówek. Dr Steinhoff: jedna z większych katastrof w polskim górnictwie
Dr Janusz Steinhoff ocenił zawieszenie akcje ratunkowej po kolejnych wybuchach w KWK Pniówek. Foto: PAP/Zbigniew Meissner

- Podjęto wszystkie działania, które są w zgodzie z techniką górniczą i regułami związanymi ze zwalczaniem takiego zagrożenia - powiedział w Polskim Radiu 24 ekspert ds. górnictwa dr Janusz Steinhoff, były minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka.

Po czwartkowych wybuchach w kopalni Pniówek w Pawłowicach sztab akcji zdecydował o odstąpieniu od akcji poszukiwawczej siedmiu zaginionych górników i o izolowaniu tej części kopalni, żeby nie zagrażała ludziom w pozostałej części zakładu.

W Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich nadal przebywa 10 górników poszkodowanych w środowym wybuchu metanu w kopalni Pniówek. Do placówki nie przewożono natomiast żadnych osób poszkodowanych w czwartkowych wybuchach w tej kopalni.

Gość audycji odniósł się do decyzji o zawieszeniu akcji ratowniczej. - To była decyzja brzemienna w skutki - ona musiała zostać podjęta - powiedział dr Janusz Steinhoff. - Nikt nie ma prawa zarażania ratowników na nadmierne niebezpieczeństwo - dodał. Tłumaczył, że następujące po sobie wybuchy metanu, które miały miejsce w KWK Pniówek nie miały wcześniej miejsca w przypadku innych wypadków. - Pierwszy raz w polskim górnictwie mamy takie zjawisko, żeby 3-4 wybuchy występowały w tym samym rejonie, na tej samej kopalni, w trakcie prowadzonej akcji ratowniczej - podkreślił dr Steinhoff. Zaznaczył, że "podjęto wszystkie działania, które są w zgodzie z techniką górniczą i regułami związanymi ze zwalczaniem takiego zagrożenia"

- To jedna z większych katastrof w polskim górnictwie - podkreślił.

Poziome bezpieczeństwa polskich kopalń

- Polskie kopalnie są dość niebezpieczne. Warunki górniczo-geologiczne są coraz gorsze w górnośląskich kopalniach. Schodzimy coraz niżej z wydobyciem węgla coraz niżej, poniżej 1000 m, co wiąże się ze wzrostem wielu zagrożeń - zaznaczył ekspert.

Tłumaczył rodzaje zagrożeń panujące w rodzimych zakładach, a także zastosowane systemy bezpieczeństwa.

W audycji mowa była również o możliwych zmianach w polityce węglowej oraz klimatycznej na terenie UE i całego świata. 

Czytaj także:

Więcej w nagraniu rozmowy.

Posłuchaj

Dr Janusz Steinhoff o akcji ratunkowej po kolejnych wybuchach w kopalni Pniówek (Temat dnia/Gość PR24) 23:47
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Gość: dr Janusz Steinhoff

Data emisji: 22.04.2022

Godzina: 11.35

st

Polecane

Wróć do strony głównej