more_horiz

Finlandia i Szwecja dołączą do NATO? Dr Sokała: to rewolucja w bezpieczeństwie europejskim

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 15:15
- Ta decyzja Finów i Szwedów stwarza nowe możliwości nie tylko dziedzinie bezpieczeństwa - tego tak wąsko i twardo rozumianego - mówił w Polskim Radiu 24 dr Witold Sokała z UJK w Kielcach, odnosząc się do spodziewanych wniosków akcesyjnych Finlandii i Szwecji do NATO. Podkreślił, że to także bardzo dobra wiadomość dla naszego kraju, bo "współpraca wokół regionu Morza Bałtyckiego, to dla Polski ogromna szansa".
Finlandia już oficjalnie zapowiedziała złożenie wniosku akcesyjnego do NATO. Także Szwecja rozważa ten krok. Nz spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Berlinie
Finlandia już oficjalnie zapowiedziała złożenie wniosku akcesyjnego do NATO. Także Szwecja rozważa ten krok. N/z spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO w BerlinieFoto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Szwecja i Finlandia ogłosiły, że rozważają chęć wstąpienia do NATO. W niedzielę prezydent Finlandii potwierdził nawet oficjalnie, że jego państwo na pewno złoży w tej sprawie wniosek. Jedynym problemem, który dotyczy rozszerzenia NATO, może być sprzeciw Turcji, która zagroziła wetem w tej sprawie (do rozszerzenia Sojuszu konieczna jest jednomyślność wewnątrz niego). W Polskim Radiu 24 mówił na ten temat dr Witold Sokała.

Finlandia i Szwecja wejdą do NATO? "Rewolucja"

Gość PR24 stwierdził, że dołączenie do NATO Szwecji i Finlandii to "obiektywnie - rewolucja w bezpieczeństwie europejskim, ale także w środowisku bezpieczeństwa międzynarodowego w skali szerszej, globalnej". Równocześnie dodał, że - całkowicie subiektywnie - bardzo się cieszy, bo "współpraca wokół regionu Morza Bałtyckiego, to dla Polski ogromna szansa".

- Ta decyzja Finów i Szwedów stwarza nowe możliwości nie tylko dziedzinie bezpieczeństwa - tego tak wąsko i twardo rozumianego - podkreślił dr Witold Sokała.

- Ta rewolucja, o której mówię, jest zaskoczeniem ogromnym. Całkiem niedawno, jeszcze na początku tej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, taki scenariusz - podobnie jak przez lata - wydawał się nieprawdopodobny. Ta tradycja neutralności była tam przecież bardzo mocno zakorzeniona - wyjaśnił ekspert.

Zmiana społeczna

Dodał także, że w obu tych państwach - pomimo bliskiej współpracy z NATO - do niedawna całe społeczeństwa bardzo ceniły sobie tę polityczną neutralność. - Zwrot nastąpił przede wszystkim na poziomie reakcji opinii publicznej. Sondaże w obu krajach poszybowały, jeżeli chodzi o zgodę na akcesję - zauważył.

Jak wyjaśnił dr Witold Sokała, obywatele Szwecji i Finlandii być może przypuszczali dotąd, że Rosja jest krajem "mimo wszystko cywilizowanym" i nie rozpocznie konwencjonalnej agresji. Skoro jednak napadła na "bratni naród" - jak Rosja określa Ukraińców - to tym bardziej co ją powstrzyma przed napaścią na naród niebędący "bratnim"?

Odnośnie sprzeciwu Turcji - dr Witold Sokała stwierdził, że ma on raczej charakter narzędzia negocjacyjnego i Turcja już zaczyna dawać sygnały, że może zgodzić się na dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO, ale muszą być spełnione jej oczekiwania. Gość PR24 mówił także o zbliżeniu Polski do państw bałtyckich - Litwy, Łotwy i Estonii.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
16:09 PR24_mp3 2022_05_15-13-33-03_Sokała.mp3 Dr Witold Sokała o przystąpieniu Szwecji i Finlandii do NATO ("Temat dnia / Gość PR24")

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: dr Witold Sokała (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)
Data emisji: 15.05.2022
Godzina emisji: 13.33

PR24/jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem