more_horiz

Donald Tusk chciał sprzedać Lotos Rosjanom? Jarosław Popek: musi powstać komisja ds. kontaktów b. premiera z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 13:22
- Notatka ws. Lotosu pokazuje, że sejmowa komisja ds. zbadania kontaktów Donalda Tuska z Rosją jest niezbędna. Nie będzie jej w tej kadencji, ale w następnej musi powstać, bo pojawia się coraz więcej spraw do wyjaśnienia - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Popek z Radia Gdańsk.
Audio
  • Jarosław Popek gościem Mirosława Skowrona (Temat dnia/Gość PR24)
Popek: w następnej kadencji musi powstać sejmowa komisja ds. zbadania kontaktów Donalda Tuska z Rosją
Popek: w następnej kadencji musi powstać sejmowa komisja ds. zbadania kontaktów Donalda Tuska z RosjąFoto: PAP/Lech Muszyński

Rząd Platformy Obywatelskiej dopuścił w 2011 roku rosyjskie firmy do prywatyzacji Lotosu. Odbyło się to tydzień po wygranych przez PO wyborach parlamentarnych. Z notatki ówczesnego ministra skarbu Aleksandra Grada wynika, że wśród trzech firm, które zostały dopuszczone do procesu sprzedaży, były: rosyjska spółka OJSC TNK-BP, węgierski MOL oraz holenderska Mercuria Energy, której rosyjscy akcjonariusze działali wcześniej w Polsce jako J&S. 

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 doszło do skandalu. - Sprawa nie jest nowa. Wypowiedzi Donalda Tuska na ten temat znane były od dawna. Natomiast notka rzuca nowe światło na to, że tak naprawdę rząd PO-PSL przygotowywał się do sprzedaży Lotosu. Dobór trzech potencjalnych nabywców wskazuje na to, że planowano sprzedać Lotos Rosjanom. Notatka pokazuje też, że sejmowa komisja ds. zbadania kontaktów Donalda Tuska z Rosją jest niezbędna. Nie będzie jej w tej kadencji, ale w następnej musi powstać, bo pojawia się coraz więcej spraw do wyjaśnienia - powiedział Jarosław Popek.

Podkreślił, że do prywatyzacji Lotosu nie doszło tak naprawdę tylko dzięki sprzeciwowi lokalnych polityków z Pomorza. - Przedstawiciele rządu byli przekonani o konieczności sprzedaży Lotosu. W jakim miejscu bylibyśmy dzisiaj, gdyby wtedy Lotos został sprzedany Rosjanom? - pytał retorycznie publicysta. 


Posłuchaj
23:45 PR24 2022_05_18-11-33-28.mp3 Jarosław Popek gościem Mirosława Skowrona (Temat dnia/Gość PR24)

Popek zwrócił też uwagę na postać ministra Aleksandra Grada. - Tak naprawdę działał na szkodę Polski. Pomysł budowy elektrowni atomowej w Polsce skończył się na tym, że powstała spółka, która wypłacała Gradowi pensję. Z kolei wicepremier Waldemar Pawlak podpisał wyjątkowo niekorzystną umowę z Gazpromem na dostawy gazu do Polski. Działały różne grupy interesu, aby Polsce odebrać część majątku i doprowadzić do tego, by inni się na tym bogacili - podsumował Popek.

Fuzja Orlenu z Lotosem

W sierpniu 2020 roku Orlen podpisał porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos dotyczące kupna akcji gdańskiej Grupy, a w konsekwencji przejęcia nad nią kontroli kapitałowej.

PKN Orlen poinformował w połowie stycznia, w ramach wyznaczonych wcześniej przez Komisję Europejską środków zaradczych dotyczących planowanego przejęcia Grupy Lotos, że Saudi Aramco ma kupić 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu, węgierski MOL - 417 stacji paliw Lotosu, a Unimot - bazy paliw.

Jednocześnie koncern podpisał z Saudyjczykami umowy: na dostawy ropy, współpracę w obszarze badań i rozwoju oraz wspólne analizy dotyczące inwestycji w obszarze petrochemii.

Więcej w nagraniu.

 ***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadził: Mirosław Skowron

Gość: Jarosław Popek

Data emisji: 18.05.2022

Godzina:11.33

Zobacz także

Zobacz także