more_horiz

Amerykańska broń atomowa w Polsce? Repetowicz: leży to w naszym interesie

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 16:14
- "Nuclear sharing" nie rozszerza grupy państw, które dysponują tą bronią, to jest wciąż broń amerykańska, tylko zlokalizowana na terenie innego kraju. To nie jest złamanie zobowiązań - powiedział w Polskim Radiu 24 Witold Repetowicz (Defence24.pl).
Amerykańskie bombowce B-52H Stratofortress są zdolne do przenoszenia broni atomowej
Amerykańskie bombowce B-52H Stratofortress są zdolne do przenoszenia broni atomowejFoto: shutterstock.com

Jak donosi Frankfurter Allgemeine Zeitung, NATO w ramach nowej koncepcji strategicznej może zmienić podejście do rozmieszczenia broni nuklearnej na wschód od Niemiec w ramach tzw. nuclear sharing.

Witold Repetowicz zwracał uwagę, że nie można mówić w tym wypadku o złamaniu umów międzynarodowych, broń pozostanie własnością USA, zmieni się tylko jej rozmieszczenie. - Jeśli chodzi o różne układy z Rosją w tym zakresie, to one są całkowicie nieważne w tym momencie. Od rozpoczęcia wojny na Ukrainie wszystkie porozumienia postzimnowojenne z Federacją Rosyjską straciły znaczenie - ocenił.

- W naszym interesie jest to, żeby zakres państw objętych "nuclear sharing" został rozszerzony, by Polska była wśród tych państw, aby amerykańska broń atomowa była w naszym kraju - podkreślał.

Baterie Patriot w Polsce. "Kluczowe znaczenie"

Gość audycji odniósł się także do rozmieszczenia baterii pocisków Patriot w Polsce. Jak zauważył, obrona nieba ma kluczowe znaczenie z perspektywy naszego bezpieczeństwa.

- Zwiększanie bezpieczeństwa przez zakup baterii Patriot ma znaczenie kluczowe. Idziemy dwutorowo, poprzez to, co wynika z art. 3. NATO, czyli zwiększanie własnych zdolności obronnych, oraz to, co wynika z art. 5., czyli kwestie sojusznicze, zwiększanie obecności USA w Polsce, wzmacnianie wschodniej flanki NATO. Te dwie ścieżki nigdy się nie wykluczały, są komplementarne. Zakup baterii Patriot dowodzi tego, że nie jest to teoria, ale praktyka - zauważył Witold Repetowicz.

Posłuchaj
12:22 PR24_mp3 2022_05_25-14-33-29.mp3 Witold Repetowicz o rozmieszczeniu amerykańskiej broni jądrowej w Polsce (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)

>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

"Jeszcze w tym roku dwie baterie (rakietowe) Patriot trafią na wyposażenie Wojska Polskiego, a do obsługi tej broni potrzebni są technicy, którzy rzeczywiście mają rozległą wiedzę. Ale gwarantujemy, że tę wiedzę można uzyskać podczas szkolenia specjalistycznego w Wojsku Polskim" - zapewnił Błaszczak w Programie 1 Polskiego Radia.

Zobacz także:

Polska wybrała system Patriot jako podstawę programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła w kwietniu 2015 r. Wiosną 2018 r. został podpisany kontrakt. Uzbrojeniem polskich zestawów mają być pociski PAC-3 MSE koncernu Lockheed Martin. Zestawy dla Polski mają być zintegrowane z nowym, opracowywanym dla amerykańskich wojsk lądowych systemem zarządzania polem walki IBCS firmy Northrop Grumman.

Więcej w zapisie audycji.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Witold Repetowicz

Data emisji: 25.05.2022

Godzina emisji: 14.33

PR24/ka

Zobacz także

Zobacz także