more_horiz

Wizyta europejskich liderów na Ukrainie. Koziński: Kijów chce pokoju, ale nie za wszelką cenę

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 14:25
- Zapowiedzi realnej pomocy wojskowej to jest to, co przywożą ci liderzy do Kijowa i gdyby jednak rezultat spotkania był inny, byłbym zdziwiony - tak skomentował na antenie Polskiego Radia 24 wizytę Scholza, Macrona, Draghiego i Iohannisa na Ukrainie publicysta "Wszystkiego co Najważniejsze" Agaton Koziński.
Emmanuel Macron, Olaf Scholz, Mario Draghi i Klaus Iohannis, którzy przebywają z wizytą na Ukrainie, odwiedzili miasto Irpień - północno-zachodnie przedmieście Kijowa
Emmanuel Macron, Olaf Scholz, Mario Draghi i Klaus Iohannis, którzy przebywają z wizytą na Ukrainie, odwiedzili miasto Irpień - północno-zachodnie przedmieście KijowaFoto: PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Włoch Mario Draghi oraz prezydent Rumunii Klaus Iohannis przebywają na Ukrainie. Odwiedzili między innymi przedmieścia Kijowa (miasto Irpień), gdzie Rosjanie dokonywali bestialskich zbrodni na cywilach. 

"Kijów chce pokoju, ale nie za wszelką cenę"

Agaton Koziński omówił w Polskim Radiu 24 wizytę europejskich przywódców. - Kijów oczywiście chce pokoju, ale nie za wszelką cenę. Ponadto wojna jest cały czas na stosunkowo wczesnym etapie i widać, że żadna strona nie osiągnęła dotychczas przewagi. Wszystko jest cały czas możliwe - podkreślił.

- Obecne rozmowy dotyczą tego, czego jeszcze potrzebuje Ukraina na froncie. Zapowiedzi realnej pomocy wojskowej to jest to, co przywożą ci liderzy do Kijowa i gdyby jednak rezultat spotkania był inny, byłbym zdziwiony - przyznał publicysta "Wszystkiego co Najważniejsze". 

Ukraina w Unii Europejskiej

Gość Polskiego Radia 24 zwrócił także uwagę na kwestię akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej z puntu widzenia Draghiego, Macrona oraz Scholza.

- W marcu premier Włoch Mario Draghi bardzo jasno powiedział, że on widzi Ukrainę w UE. Niemcy na ten temat nie mówią nic, można wyczuć duży sceptycyzm po ich stronie. Z kolei Emmanuel Macron wspomniał o półczłonkostwie - wskazał Agaton Koziński.

Jak podsumował publicysta, "Draghi chce Ukraińców wpuścić do salonu, Maron chce ich wpuścić do przedsionka, a Niemcy, czyli Olaf Scholz, milczą w tej kwestii". 

Czwartek jest 113. dniem rosyjskiej wojny na Ukrainie. Irpień jest jedną z miejscowości zniszczonych ostrzałami przez wojska rosyjskie w początkowej fazie inwazji. Po wycofaniu się Rosjan z tego terenu odkryto ślady wskazujące na celowe zabijanie cywilów.

Posłuchaj
23:24 agaton koziiński.mp3 Agaton Koziński o wizycie Scholza, Macrona, Draghiego i Iohannisa (PR24/Temat dnia) 

Czytaj więcej:

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Opaliński 

Gość: Agaton Koziński ("Wszystko co Najważniejsze")

Data emisji: 16.06.2022

Godzina emisji: 13.06

IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także