more_horiz

"To będzie przesłanie dla Putina". Prof. Domański o szczycie NATO

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2022 09:10
- Mamy do czynienia z postępującą integracją NATO. Władimir Putin liczył na dezintegrację, na to, że Sojusz nie będzie tak skonsolidowany. Rosja najpewniej jest tym zaskoczona - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog z PAN prof. Henryk Domański.

Jak podaje telewizja NBC, powołując się na przedstawicieli administracji USA, podczas rozpoczynającego się we wtorek szczytu NATO w Madrycie prezydent Joe Biden planuje ogłosić przedłużenie misji części wojsk amerykańskich w Polsce.  Liczba dodatkowych żołnierzy ma być niewielka, ale kilkuset może pozostać w Polsce na stałe.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Władimir Putin dowie się przynajmniej trzech rzeczy. - Zostanie zwiększona liczebność wojsk NATO do prawdopodobnie 300 tys., co jest ogromną liczbą. Zmieni się organizacja sił, samodzielnych oddziałów, z batalionów do brygad. Taka struktura jest lepiej dostosowana do rzeczywistości. Jest też kwestia wejścia do NATO kolejnych krajów, chodzi o Szwecję i Finlandię, czego najbardziej obawiają się Rosjanie - powiedział prof. Henryk Domański.

Jego zdaniem zostaną wysłane sygnały do Rosjan w kwestii obrony przez NATO krajów bałtyckich, które Rosja próbuje zastraszać. - Chodzi o uświadomienie Putinowi, że mamy do czynienia z postępującą integracją. Putin liczył na dezintegrację, że NATO nie będzie tak skonsolidowane. Rosja najpewniej jest tym zaskoczona. Na szczycie wszystkie te elementy powinny zostać potwierdzone. To będzie przesłanie dla prezydenta Rosji - tłumaczył socjolog. 

Posłuchaj
09:58 PR24_AAC 2022_06_28-07-48-20.mp3 Prof. Henryk Domański gościem Doroty Kani (Temat dnia/Gość PR24)

Na rozpoczynającym się we wtorek w Madrycie szczycie NATO ma przyjąć nową Koncepcję Strategiczną. Ten kluczowy dokument będzie zawierał cele i zadania Sojuszu na najbliższą dekadę. W poniedziałek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział zwiększenie liczebności sił wysokiej gotowości Sojuszu do ponad 300 tys. Obecnie siły szybkiego reagowania NATO liczą około 40 tys. żołnierzy. Zapowiedział wzmocnienie wysuniętej obrony, podniesienie grup bojowych we wschodniej części Sojuszu do poziomu brygady oraz zwiększenie zdolności NATO do działania w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych. Stoltenberg powiedział też, że Polska należy do grona największych sojuszników wśród państw NATO. 

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Dorota Kania 

Gość: prof. Henryk Domański (socjolog, PAN)

Data emisji: 28.06.2022

Godzina: 7.47

PR24

Zobacz także

Zobacz także