Kolejne sankcje UE. Wróblewski: osłabianie szans Rosji w walce z Ukrainą
- Ostatnie przepisy ustawy, dekrety Putina, który chce zmuszać firmy do produkcji na potrzeby wojny czy mieć prawo kontrolowania godzin pracy, pokazują pewną desperację, to rzeczywiście jest osłabienie Rosji, jeśli chodzi o mobilizację sprzętu czy ludzi - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Wróblewski (Fundacja Warsaw Enterprise Institute), komentując kolejne pakiety sankcji nakładanych na Rosję.
2022-07-12, 15:15
Komisja Europejska prawdopodobnie 15 lipca zaprezentuje siódmy pakiet sankcji wobec Rosji. Pakiet zakłada objęcie sankcjami m.in. złota i produktów wysokich technologii. KE nie chce wprowadzać do niego dodatkowych zapisów dot. Kaliningradu. Polska złożyła w Brukseli propozycję objęcia cłem rosyjskiej ropy dostarczanej do UE z wykorzystaniem ropociągów.
Tomasz Wróblewski komentował propozycje wprowadzenia kolejnych sankcji. Jak zauważył, to jedyny sposób, żeby osłabiać szanse Rosji w walce z Ukrainą. - Rosja praktycznie nie jest w stanie produkować już samochodów, to spadek o 75 proc., podobnie z produktami koniecznymi dla przemysłu zbrojeniowego (...). To jest równie istotne jak wsparcie Ukrainy HIMARS-ami czy inną bronią, to bardzo osłabia morale i możliwości sprzętowe Rosji - ocenił.
Publicysta odniósł się także do postaw państw Europy wobec wojny na Ukrainie. - Niemcy odgrywają tu trudną do zrozumienia przez nas rolę, wpływa na to wiele czynników, chcieliby, aby ta wojna jak najszybciej się skończyła, dlatego zapewne nie są zainteresowani podsyłaniem większej ilości broni (…). Nie bez znaczenia jest tu poziom korupcji elit niemieckich, bardzo wyraźnie widzieliśmy to na przykładzie tekstu "Washington Post" o tym, jak głęboko skorumpowane są elity austriackie, myślę że nie inaczej wygląda to w przypadku Niemiec. Brak zaufania do tego kraju w Europie Środkowo-Wschodniej jest uzasadniony. Jest także przywiązanie do pewnego poziomu jakości życia i dobrobytu, strach przed utratą pewnego komfortu życia jest bardzo silny. Politycy odczuwają to szczególnie silnie, wiedzą, że będą przegrywać wybory, muszą ten komfort zapewnić. Rosja wykonała też ogromną pracę przez ostatnich kilkanaście lat, budując pewien mit imperium wpływów, nie tylko korumpując czy wykupując przedsiębiorstwa, ale też epatując swoją historią, tradycją czy kulturą - zauważył.
Posłuchaj
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
REKLAMA
Unijni urzędnicy powiedzieli brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej, że oczekują zatwierdzenia pakietu do końca lipca. Potwierdzają się wcześniejsze, nieoficjalne informacje, że w nowym pakiecie sankcyjnym znajdzie się złoto z Rosji. Restrykcjami zostaną objęte także kolejne produkty wysokiej technologii. "Chodzi o synchronizację listy z amerykańskimi restrykcjami" - powiedział jeden z dyplomatów.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Opaliński
REKLAMA
Gość: Tomasz Wróblewski
Data emisji: 12.07.2022
Godzina emisji: 13.07
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA