more_horiz

Prof. Wawrzyniec Konarski: "Ustawa 2.0 - Konstytucja dla Nauki" poszła zbyt daleko

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 08:00
- Chociaż ta zmiana Jarosława Gowina miała nas zbliżyć do standardów europejskich, a także amerykańskich, była w dużym stopniu ustawą, która poszła dość daleko, nie wiem czy nie zbyt daleko - tak o "Konstytucji dla Nauki" mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wawrzyniec Konarski, politolog, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

14 października przypada Dzień Edukacji Narodowej - święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej, pierwszego w Europie ministerstwa oświaty, która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

"Ustawa 2.0 - Konstytucja dla Nauki"

Na antenie Polskiego Radia 24 gościł rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula, prof. Wawrzyniec Konarski. Politolog odniósł się w rozmowie między innymi do "Ustawy 2.0 - Konstytucji dla Nauki" autorstwa byłego wicepremiera Jarosława Gowina. Przypomniał, że "projekt tej ustawy wzbudzał duże kontrowersje".

- Ja generalnie uważam, że chociaż ta zmiana miała nas zbliżyć do standardów europejskich, a także amerykańskich, była w dużym stopniu ustawą, która w dużym stopniu poszła dość daleko, nie wiem czy nie zbyt daleko - powiedział. - Aplikowanie pewnych wniosków, zwłaszcza tego, co nazywaliśmy w dawnym świecie punktozą, czyli takim bardzo mocnym opieraniu się na punktach przypisanych poszczególnym czasopismom, powodowało, ze dostawaliśmy pewnych obsesji jako naukowcy - wskazał.

Prof. Konarski wskazał, że projekt Gowina "z jednego punktu widzenia był dobry, z innego nie". - W naukach humanistycznych on się moim zdaniem niezbyt sprawdza, natomiast w naukach biologiczno-chemicznych oczywiście tak - zaznaczył i dodał, że "tam te sprawy można lepiej mierzyć".

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
13:39 745.mp3 Wawrzyniec Konarski: "Ustawa 2.0 - Konstytucja dla Nauki" poszła zbyt daleko (Polskie Radio 24)

***

Audycja: "24 pytania-Rozmowa poranka"

Prowadzący: Adrian Klarenbach

Gość: prof. Wawrzyniec Konarski, politolog, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula

Data emisji: 14.10.2022

Godzina emisji: 7.45

jb

Zobacz także

Zobacz także